şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
gebelik öncesi beslenme nasıl olmalıdır

Gebelik öncesi beslenmenin ne gibi önemi var diyebilirsiniz. Hatta değişenin ve önemli olan noktaların ne olduğunu da merak edebilirsiniz. Aslında önemli olan hayatınızın her alanında sağlıklı beslenme olacaktır ama bazı zamanlar vardır ki çok daha dikkat etmek ve önemsemek gerekir. Bunlardan biri de gebelik öncesi ve sırası ve sonrasıdır.
Planlı gebeliklerde beslenme;
Eğer gebeliğiniz planlı bir gebelik olacak ise ve sizler artık kendinizi anne veya baba olarak görmek istiyorsanız o halde kendinize iyi bakmanız şart. Özellikle kadınlar gebelik öncesi beslenmeye çok daha dikkat etmeleri gerekir. Hamile kalmaya başladığınız andan itibaren değişen hormonlarınız ve azalan vitamin değerleriniz sizleri oldukça zorlamaya başlayacak. Öncesinde sizler depolarınızı sağlam bir hale getirirseniz ve sağlıklı beslenirseniz uzun süre hiç vitamin takviyesi bile almadan sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.
Hamile kalmak isteyen bayanlar için beslenme önerileri
Gebelik öncesi beslenme sizi öyle zora sokacak ve sıkacak bir beslenme değildir. Eğer amacınız kilo vermek değil sadece sağlıklı beslenmek ise zaten oldukça keyifli olacaktır.
• Her gün mutlaka kalsiyum ağırlıklı beslenmeye dikkat ediniz. Yoğurt, süt ve peynir bunların başında geliyor.
• Haftada en az bir kez balık yemeniz oldukça faydalı ve doğal bir omega 3 takviyesidir.
• Yeşil yapraklı sebzeleri özellikle tüketerek ve bolca sebze yiyerek vitamin değerlerinizi arttırabilirsiniz. Sebze yemekleri çok sevmiyorsanız bolca salata yaparak da sebze tüketmeye dikkat etmeye gayret edebilirsiniz.
• Hafta 2 ya da 3 gün protein almaya da özen gösteriniz. Kırmızı et ya da beyaz et tercih edebilirsiniz.
• Olmazsa olmazlarınızdan biri ise bolca su içmektir. Bolca su içerek sağlıklı beslenmenin anahtarını bulmuş olursunuz. Elbette bolca sudan kastımız sınırsız değil. 2.3 litre ile 3 litre arasında bir su tüketimi olacaktır.
• Sıkma meyve sularından uzak durunuz çünkü bir bardakta birçok sayıda meyve içerdiği için bu da gereksiz kilo alımına neden olacaktır.

diyetisyen iletişim

Folik Asit kullanımı
Gebelik öncesi beslenme de ne kadar iyi beslenirseniz beslenin takviye olarak Folik asit almanız gerekecektir. Bu 3 ay öncesinden alınmaya başlanabilir ve gebeliğin 3.ayına kadar devam eder. Hem sağlıklı beslenmeye dikkat edecek hem de düzenli olarak folik asit tüketiyor olacaksınız.
Erkeklerde gebelik öncesi beslenme düzeni
Erkekler için ne önemi var diyebilirsiniz ama sağlıklı beslenme erkeğin sperm kalitesini oldukça fazla etkiliyor. Kötü alışkanlıklardan uzak durmalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Kadınların olduğu kadar erkeklerin de bu dönemde sağlıklı beslenmesi, sağlıklı sperm demek olacak ve bu da daha sağlıklı bir gebelik için ilk adım anlamına gelecektir.
Kısaca hamile kalmadan önce beslenme düzeninize dikkat ediniz ve aynı şekilde hamilelik sonrasında da bunu devam ettiriniz. Özellikle fazla kilonuz varsa hamile kalmadan önce bir diyetisyen kanalı ile zayıflamaya çalışabilirsiniz. Sizlere kalacak her fazladan kilo hamileliğinizin zor durumda geçmesine neden olacak. Zaten var olan kiloların üzerine yeni kilo eklenmesi hamile bayanı oldukça zorlayacak ve hatta normal doğum için risk bile teşkil edecektir

İlgili Kelimeler: , , , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)