şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişme

Mutlu bir hayat sürebilmek için sağlıklı büyüme ve gelişmenin ne kadar önemli olduğunu herkesin bilmesi gerekir. Bu amaçla uzmanların tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir.

Vücudun kütle ve hacim olarak artmasına büyüme adı verilmektedir. Boy, baş ve bel bölgesi büyüdükçe insanın geliştiği gözlemlenir.

İnsanların dokularının yapısında oluşan değişiklikler sonucunda gösterdiği ruhsal, bedensel ve zihinsel olgunlaşmaya ise gelişme adı veriyoruz. Büyüme ve gelişme uyum halinde yürümelidir. Sağlıklı büyüyen insanların zekası, ruh hali ve hareketleri gelişimin önemli etkenleridir.
Büyüme gelişme, olgunlaşma ve öğrenme, beslenme ile paralel ilişkilidir. Bu ilişkilerin doğrudan yansıması ise insanlar arasında değişiklik gösterebilir. Bunun sonucunda da boy, kilo ve zeka farklılıkları meydana gelebilir.
Büyüme ve gelişmede en önemli faktörler arasında genetik, hormonal ve beslenme etkilerinin direkt etkili olduğunu bilmelisiniz. Bunların yanında fiziki çevrenin de az da olsa etkili olduğunu söyleyebiliriz.
Beslenme anlayışının farklı bir boyut kazandığı günümüzde sağlıklı büyüme ve gelişme gösterebilmek için özellikle çocuk yaştan itibaren aldığımız besinlere çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü genetiği ile oynanmış gıdaların yoğun olarak tüketildiği beslenme alışkanlığında ileriki dönemlerde hiç beklenmeyen kötü durumlar yaşanabilir. Bu sebeple elimizden geldiği kadar organik besinlerle besin takviyesi yaparak sağlıklı bireylerin oluşmasına özen gösterilmelidir. Bu amaçla dengesiz ve düzensiz beslenme programı içinde olan ya da hiç programı olmayan kişilerin mutlaka uzman diyetisyenlerden yardım alarak kendilerini bu yönde geliştirmeleri gerekir.
Özellikle bebeklik döneminden başlayarak ergenliğe kadar anne babaların çocuklara besin alırken çok seçici olmaları gerekmektedir. Hormonlu ve katkılı gıdaların marketlerin raflarında boy gösterdiği günümüzde yanlış beslenme alışkanlıkları sonucunda sağlıklı büyüme ve gelişme gösteremeyen nesillerin bir an önce bu tehlikeden kurtarılması gerekmektedir. Konu hakkında bilgisi olmayanların mutlaka işin ehli diyetisyenlerden yardım alarak sağlığını tehdit eden unsurlardan kurtarması gerekmektedir.

Meyve ve sebze tüketiminin düşük olduğu hanelerde kişilerin besin tüketimlerini daha hızlı temin ettikleri ve besin değerleri düşük olan yiyecekler ile beslendiklerinden sağlık açısından vücutları dirençsiz kalmakta ve hastalıklara kolayca yakalanabilmektedirler. Özellikle sağlıklı büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda ihtiyaç duyulan besin değerleri sağlanmadığında kemik gelişimleri yavaşlamakta ve vücutları savunmasız kalarak mikroplara karşı dirençsiz kalmaktadırlar. Hem yediğimiz hem de içtiğimiz besinlere çok dikkat etmeli ve bu konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak sağlıklı yaşamak için diyetisyenlerden tavsiyeler alınmalıdır. İlk besin olan anne sütünden sonra çocuğun tükettiği herşey için gerekli değerleri alması çok önemlidir. İhtiyaç olandan fazlasıda azıda vücut için zararlı olmaktadır. Uzman diyetisyen Işın Sayın büyüme çağındaki çocuklar için destek vermektedir. Büyüme çağındaki çocukların besin değerleri bakımından ideal yiyecek ve içecekleri tüketmesi hem gelişimlerinde onlara yardımcı olmakta hem de dirençlerinin yüksek olması sebebi ile hastalıklara karşı daha güçlü bir bünyeye sahip olmalarını sağlamaktadır. Kolayca ulaşılabilen ve sağlıksız olduğunu düşündüğünüz tüm yeme içme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde ağrılı ve hastalıklı bir ömür ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeniz mümkün olamaz. Anne sütünün çocuk için gerekli bütün değerlere sahip olması onun hızlı gelişimi ile çok rahat gözlenebilmektedir. Daha sonraki evrelerde uygun besinler ile sağlıklı beslenerek aynı gelişimi gözlemlemeniz mümkün olmaktadır.diyetisyen iletişim
Hazır yiyecekler içinde doğal besinler bulunmakta. Bunları tercih ettiğiniz sürece imkanınız olmasada kendi sağlığınızı koruyabileceğinizi bilmesiniz. Tüketeceğiniz her besinin değer ve miktarları hakkında deneyimli ve uzman kişiler, alanında en derin bilgilere sahip diyetisyenler sizlere tavsiyeler ve bilgiler vererek dengeli  sağlıklı büyüme ve gelişme hem sizin hem de sevdiklerinizin gelişimin de büyük rol oynamaktadırlar. Beslenmenizin yanı sıra fiziksel hareketler ile vücudunuzun dengeli çalışmasını ve daha aktif olarak yaşam içinde hem pozitif hem de verimli olarak yer almanızı sağlayacaktır. Gelişim için gerekli tüm besin değerleri hakkında daha derin bilgilere ulaşarak zorlanmanıza gerek kalmadan çok daha pratik olarak hazırlayacağınız yemekler ve içecekler ile kaliteli bir yaşamın anahtarını bulacak ve uzun bir ömrü doyasıya yaşayabileceksiniz. Beslenmenin insan gelişiminde en önemli rolü oynadığını ve buna dikkat etmenin dinç nesilleri en iyi şekilde büyüteceğini bilen diyetisyenlerin tavsiyelerine ve yardımlarına istediğiniz zaman ulaşabilir ve kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

İlgili Kelimeler: , , , , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (8 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)