şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
estetik sonrası beslenme

Güzelleşmek ve sağlıklı bir yaşam kalitesine ulaşmak amacıyla yapılan estetik ve plastik cerrahi sonrası beslenme önemli olduğu için bu konuda uzman olan kişilerin bilgisine başvurulmalıdır. Rastgele yapılan beslenme tedavileri faydadan çok zarar verebilir.

Estetik kaygılar neticesinde olunan ameliyatlardan sonra beslenme önemli rol oynamaktadır. Estetik cerrahların verebileceği farklı beslenme önerileri olabilir, hepsinde belli bir uzmanlık içeriği olacağı kesindir. Bu nedenle beslenme önerileri uzmanlar arasında farklılık gösterse bile size tavsiye edilen beslenme programına uymak için gayret ediniz.

Özellikle  bayanların en sık yaptırdığı estetik cerrahi operasyon dünya genelinde liposuction ve meme büyütme olarak dikkat çekmektedir. Ülkemizde ise en çok rağbet gören estetik operasyon burun ameliyatlarıdır. Her ameliyat sonrasında amaca ulaşmak için belli bir nekahet dönemi yaşanmaktadır. Ameliyatları sonrasında minimum 2 – 3 ay ağır egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir. Estetik ve plastik cerrahi sonrası beslenme sizi ameliyat eden doktorun yada sürekli çalıştığınız diyetisyenin programına göre olmalıdır. Operasyon sonrasındaki takip eden ilk günlerde daha çok protein ağırlıklı beslenilmeli, C vitaminli gıdalarlada desteklenerek vücut güçlendirilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca çok sıvı tüketimi yaraların iyileşmesi için oldukça faydalıdır. Sigarayı bırakma, uyku düzensizliği ve hareketsiz bir yaşam kısa ve uzun periyotlar için pek istenmemektedir. Çünkü sigara içiminin birden bırakılması önerilmemektedir. Ani olarak bırakılan sigara dudaklarda beslenme bozukluğundan kaynaklı sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda hastanın yara bakımı gerekeceği için ikinci farklı bir ameliyat olmasıda gündeme gelebilir.

Estetik kaygılarla olunan ameliyatlar sonrasında dengeli ve düzenli bir beslenme programına uyulmazsa hiç beklenmedik tehlikeli hastalıklar oluşabilir. Besin desteklerinin daha çok bitkisel kökenli terapi amaçlı alınmasına dikkat edilmeli ve hiç ara verilmeden ameliyat sonrası semptomların iyileşmesi için desteğin devam etmesi gerekmektedir.

Uzman bir diyetisyen tarafından oluşturulmadan, rastgele alınan bitkisel desteklerde vücuda beklenmedik tehlikeler açabilir. Bu sebeple mutlaka uzman bir diyetisyenin sizin için uygun bulduğu bitkisel besin katkısı alınmalıdır.

Estetik cerrahi sonrasında en çok ihtiyaç duyulan besin destekleri arasında arnica, bromelain ve C vitamini içeren her türlü vitamin ve minerallerin vücudun cilt dokusunun onarımı için işlevsel destek verdiği söylenmektedir. Bütün ilaç tedavileri gibi plastik cerrahi sonrası beslenmede kullanılacak ilaçların dozu ve kullanım şekli hekiminiz ile birlikte karar verilerek gerçekleştirilmelidir.

Estetik ameliyat geçiren bir insanın tekrar aynı sağlığına kavuşabilmesi için hem beslenmesine, hem hareketlerine, hem de sosyal yaşamına yavaş yavaş uyum sağlaması gerekmektedir. Bu amaçla dikkat edilmesi gereken önemli kurallar vardır. Bunlardan bazıları gerçekten dikkat edilmezse büyük sorunlar yaşatabilir. Örneğin katı gıdaların fazla alınması midede hazım güçlüğü açısından sorun çıkartabilir. Bu tür gıdaların uzun süre çiğnenmesi sonucunda tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca alınan besinlerin ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmaması gerekir. Doktor  tavsiyelerine uyulmazsa estetik ve plastik cerrahi sonrası beslenme alışkanlığı değiştirilmediği takdirde daha önceki verilen yağlar tekrar vücutta artmaya başlayabilir. Bu sebeple kesinlikle doktorunuzun size tavsiye ettiği beslenme programına uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde yaptırdığınız cerrahi operasyon hiçbir işe yaramayacaktır.

İlgili Kelimeler: , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (8 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)