şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
Hızlı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir? | Kilo Verme | Diyetisyen

Özellikle kadın ve çocukları tehdit eden obezite, birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzden kilo sorunu yaşayan herkes “hızlı zayıflama” yöntemlerine yönelmektedir. Mucize ve şok diyetler olarak adlandırılan zayıflama yöntemleri kilo vermek isteyen binlerce insanın umudu olmaktadır. Şok diyetlerle 1 haftada 3-5 kilo vermek mümkün olabilir. Ancak kilo vermenin temel amacı olan yağ yakmayı sağlamaz. Bu tip diyetlerle sadece su ve az miktarda kas dokusu kaybı yaşarsınız. Birçok uzman şok diyetlerle verilen kiloların kısa sürede geri alınacağı konusunda hemfikir. Ayrıca günümüzde piyasada aşırı miktarda bulunan zayıflama hapları veya ilaçları birçok kişinin zayıflama hayalini istismar etmektedir. Sağlıksız olan bu yöntemler yerine yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız çok küçük değişikliklerle hızlı kilo vermek daha kolay olacaktır.

Sağlıklı olarak hızlı kilo vermek sadece beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesiyle gerçekleşir. Kalorisi düşük ve besleyici özelliği olan gıdaları tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Bu konuda faydalı olan bazı önerileri sıralayalım;

Kilo vermek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta “boş kalori” diye adlandırılan kalori değeri yüksek, besin değeri düşük gıdaları beslenme programından çıkarmaktır. Yani vitamin, mineral, protein ve yağ içermeyen gıdalar kilo vermedeki en büyük engeldir.

Bol su içmek, böbreklerin çalışmasında ve metabolizmayı hızlandırmada çok etkilidir. Hızlanan metabolizma ile vücut daha çok yağ yakar.

Ekmek, makarna, pilav ve patates gibi karbonhidrat değeri yüksek olan nişastalı besinleri mümkün olduğu kadar azaltın. İşlenmiş gıda, hazır yemekler ve fastfood tarzı besinler asla tüketilmemelidir. Daha çok organik besinlere ağırlık verilmelidir.

Her öğünde mümkün mertebe protein tüketin. Gün içinde daha az acıkmanıza neden olur. Öğünlerde et, balık, süt ve süt ürünleri mutlaka olsun.

Şekeri azaltın. Birçok sağlık problemine yol açtığı gibi kilo vermede en büyük engeldir. Taze meyvelerden alınan şeker vücudumuz için yeterlidir. Hazır gıdalar ve içeceklerden alınan şeker ise almamız gerekenin en az 4-5 katıdır.

Hızlı zayıflamada etkili olan, diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanan beslenme programı olduğunu unutmamak gerek. Diyetisyen eşliğinde olan ve kısa zamanda verilen kiloların bir zararı olmaz. Ancak her işte olduğu gibi bilinçsizce yapılan kilo vermelerin de elbette zararı vardır.

hızlı kilo verme yöntemleri

Hızlı Kilo Vermenin Yan Etkileri Nedir?

Kişide kas kaybına neden olabilir ve vücut direncinin düşmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Yapılan diyetlerde karbonhidrat çok az tüketilirse, beyin fonksiyonları zarar görür.

Kalp ritim bozukluğu ortaya çıkabilir. Çabuk yorulma ve sinirlilik görülebilir.

Mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi gibi şikâyetler olabilir.

Kalsiyum eksikliğinden dolayı kemik erimesi yaşanabilir.

İlgili Kelimeler: ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)