şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
kal damar hastalıklarında beslenme ve diyet

Belli yaşlardan sonra ortaya çıkan kalp damar hastalıklarında beslenme rastgele yapılırsa büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Bu bakımdan beslenmeninde uzman kişiler tarafından verilen listelere göre yapılması gerekmektedir.
Kanda bulunan LDL kolesterolü yüksek çıkarsa veya HDL düşük olması insanlar için büyük risk oluşturur. Böyle hastalarda damar tıkanması, kalp krizi, böbrek yetmezliği, felç gibi hastalıkların oluşması riski vardır. Kanda bulunan aşırı miktardaki kolesterol azar azar damar duvarlarında çoğalır. Bu birikim sonucunda damarlarda tıkanma, daralma meydana gelir. Kolesterol hangi damarda birikiyorsa o damarda hastalıklar ortaya çıkar.
Doktor tarafından yapılan teşhislerde böyle bir hastalık söz konusu olduysa sizlerin de sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlığın en önemli sorularından birisi de beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalp damar hastalıklarında beslenme önemli yer tuttuğu için hastaların belli başlı yiyeceklere ağırlık vermesi, yasaklanan yiyeceklerden uzak durması ve belirtilen miktar kadar yemesi gerekmektedir.
Mutlaka uzman diyetisyenlerden destek alınmalı ve yaptığınız diyette doymuş yağ asitlerinin yerine daha çok doymamış yağların tüketilmesi için çalışılmalıdır. Çünkü doymamış yağ asitlerinde Omega 3 ve Omega 6 yağları bulunmaktadır.
Kalp damar hastalarının mutlaka yağ tüketimini azaltmaları gerekmektedir. Beslenmede tükettiğiniz yağ miktarı toplamda yüzde otuzu geçmemelidir.
Tüketilen tüm besinlerin yağ miktarına azami dikkat edilmelidir. Aşırı yağlı olmayan sağlıklı bir diyet programı ile sebze meyve, yağsız kırmızı et, tahıllar, derisiz kanatlı hayvan etleri, balık ve düşük yağ oranı olan besinler ile oluşmuş bir liste sayesinde kalp damar rahatsızlığından korunabilirsiniz. Kalp damar hastalıklarında beslenme programında mutlaka süt ve süt ürünlerinden yağsız veya az yağlı olanları tercih edilmelidir. Balığa daha fazla yer ayrılmalı, haftada iki üç kez tüketilmelidir. Bol bol sebze ve meyve tüketimi yapılmalıdır.

Hem bizim ülkemizde hem de tüm dünyada ölümlerin ilk sırasında yer alan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları geliyor. Dolayısı ile üzerinde çok fazla durulması gereken ve kişilerin rahatsızlıkları sırasında onların hayat yaşam kalitelerini dahada arttıracak şekilde yaşamaları ve özellikle beslenmeleri çok önemlidir. Kalp ve damar hastalıklarında beslenmenin oldukça önemli bir payı vardır. Sizler bu hastalık ile tanıştığınız zaman zaten doktorunuzdan hemen beslenme hakkında bilgiler duymaya başlar ve kalbinize aslında ne kadar iyi bakmanız gerektiğini bir kez daha anlarsınız. Kalp ve damar hastalıklarının birçok farklı çeşidi var elbette ama bunların nedenleri yine belli başlı kriterlere dayanıyor. En başında gelenlerden biri de obezite yani şişmanlık diyebiliriz. Yine aslında hiç olmaması gereken alkol ve sigara alışkanlığı da kalp ve damar hastalıklarının en baş düşmanıdır. Kalp ve damar hastalıklarında beslenme de en öne çıkan ayrıntı beslenmenizde yağları artık hayatınızdan çıkarmanız olacaktır. Şişmanlık kalp hastalarına oldukça tehlikeli bir rahatsızlık verecektir. Dolayısı ile sağlıklı beslenerek öncelikle  ideal kilonuza inmeli aynı zamanda doğru beslenme şekli ile hayatınızı daha kaliteli bir şekilde sürdürmelisiniz.
Yağ içeren besinlerden uzak durunuz.

Özellikle yağ içeren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Saf ve doğal tereyağı tercih edebilir ama doymuş yağları tüketerek kan kolesterolünüzü arttırmamalı ve özellikle iç yağlar, kuyruk yağları gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.
Kolesterolünüzü kontrol altına alınız
Kalp ve damar hastalıklarında makul duruma gelebilmek için kolesterol alımlarınıza da dikkat etmelisiniz. Düzenli olarak bir diyetisyen ile çalışmak zaten tüm yiyeceklerin dengeli gelmesine ve zararlı olan yiyeceklerin sizlerden daha bilinçli bir şekilde uzaklaşmış olmasına yardım edecektir.
Meyve ve sebzesiz olmaz!
Kalp ve damar hastalıklarında beslenmede öne çıkan bir diğer ayrıntı ise sebze ve meyve tüketimi olacaktır. Özellikle A vitamini ile C vitamini meyveleri ve sebzeleri tüketebilirsiniz. Diyetisyeniniz sizlere doğru bir menü zaten hazırlayacak ve dolayısı ile kalp rahatsızlıklarınızı sağlıklı beslenme ile kontrol altına almış olacaksınız.
Kalp ve damar hastalıklarınızı diyetisyen ile kontrol altına alınız.
Kalp ve damar hastalıklarında beslenme hususunda elbette birçok tedavi yöntemi var ama bunların en önemlisi sağlıklı ve dengeli beslenmek olacaktır. Hastalığınızı tetikleyen yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bunları hem planlı bir şekilde yapabilmek hem de bilgi edinebilmek için bir diyetisyen ile çalışmanın en doğru adım olacağını tekrar hatırlatmak isteriz. Sizlerde bu konuda uzman olan diyetisyen ile hastalığınız ile orantılı bir diyet listesinin sizlere verilmesini sağlıyor olacaksınız. Sadece buda değil aynı zamanda neleri yapmanız gerektiği neleri yapmamanız gerektiğine dair bilgiler  sizlere aktarılıyor olacak. Kısaca hastalığınızı riske atmayın ve hem doktorunuzun hem de diyetisyeninizin önerileri ile daha sağlıklı  bir hayat için adımlarınızı en sağlam şekilde atmaya başlayınız.

İlgili Kelimeler: , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (7 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)