şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
en hızlı zayıflama yöntemleri

Vücuttaki fazla kilolardan kurtulmak için başvurulan zayıflama yöntemleri ve şok diyetlerle kilo vermek amaçlanır. Sağlıklı bir hayata kavuşmak ve fit bir vücuda sahip olmak için öncelikle beslenmede yapılan yanlışlardan vazgeçmek gerekir. Beslenmede yapılan hatalar sebebiyle vücudun kilosunu korumak zorlaşır. Buna bağlı olarak kilo alımları gerçekleşir. Alınan kiloyu vermek için de uygulanan yanlış zayıflama yöntemleriyle de sağlığa zarar vermek söz konusu olur. Şok diyetler ya da kendini aç bırakmak gibi yöntemler yanlış zayıflama yöntemlerine örnektir. Hatta yaygın olarak diyet yapmanın, aç kalmakla aynı anlama geldiği düşünülür. Oysa vücudu aç bırakmak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur ve kilo vermek zorlaşır. Kilo vermek için diyete başlamadan önce zayıflama önerileri ve diyetisyen görüşleri dikkate alınmalıdır.

Diyet yaparken metabolizma hızı düşer. Bu yüzden düşük kalorili yiyeceklerle beslenmek gerekir. Vücudunuz ihtiyacı olan besinleri kalori hesabı yaparak tüketmeniz gerekir. Zayıflama önerileri arasında ilk olarak dikkate alınması gereken günlük kalori hesabını yapmaktır. Çünkü vücuda alınan kaloriden daha fazlasını vererek zayıflamak mümkün olur. Bu yüzden yağlı yiyeceklerin, şekerin ve kalorisi fazla olan yiyeceklerin tüketimini olabildiğince kısıtlamak gerekir. Metabolizması yavaş olan kişilerin zayıflaması güç olduğu gibi, iştahı bol olan kişiler de diyet yaparken zorlanırlar. Bu yüzden diyet listelerinde metabolizmayı hızlandıran ve iştahı kesen yiyeceklere yer vermek gerekir. Diyet yaparken aynı zamanda egzersiz yaparak kilo vermeyi hızlandırmak mümkün olur. Vaktiniz olmadığı için spora zaman ayıramıyorsanız, hiç olmazsa hafta sonları hızlı tempolu yürüyüşler yapın. Çok çeşitli yemeklerin olduğu davetlerde sadece tadımlık yemeye özen gösterin.

diyetisyen iletişim

Diyet esnasında yağlarınızı yaktığınızı göz önünde bulundurun ve yağlı yiyeceklerin tüketimini azaltın. Yağlı yiyecekler sadece fazla kiloya sebep olmaz aynı zamanda bağımlılıkta yapar. Karbonhidratların tüketimini tamamen hayatınızdan çıkarmayın. Ancak az olarak tüketmeye özen gösterin. Öğün atlamak ya da aç kalmak, zayıflamak için sağlıklı bir yöntem değildir. Az ama sık yemeyi prensip haline getirin. Zayıflama önerileri dikkate alınarak uygulanan bir diyet programıyla kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkün olur. Diyet listelerinize mini ara öğünler koyun. Ara öğünler diyet listelerinde kurtarıcı görevini görür. Ara öğünlerle düşen kan şekerinizi dengelersiniz, açlık hissinizi bastırırsınız ve ana öğünlere aç olarak oturmadığınız için daha az yersiniz. Kahvaltıyı ihmal etmeyin. Ancak kahvaltıda yediklerinize dikkat edin. Sadece haftada bir gün çok çeşitli geniş bir kahvaltı yapın. Beyaz ekmek ve hamur işi tüketiminden kaçının. Diyet listelerinizde yiyeceğiniz meyveler günlük vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeker ihtiyacını karşılar. Bu yüzden meşrubat, reçel ve tatlı tüketiminden kaçının. Günlük su tüketiminizi planlı bir şekilde yapın. Çünkü su yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırır ve yağların yakılmasını kolaylaştırır. Stresten uzak durun ve uyku düzeninize dikkat edin. Stres yemek yemeyi tetikler ve diyetinizi uygulamakta güçlük çekersiniz.

İlgili Kelimeler: , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)