şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
sağlık ve kilo kontrolü

Yeme bozukluklarında sağlık ve kilo kontrolü yeme bozuklukları veya diğer adıyla manken hastalığı olarakda bilinen özellikle bayanlarda görülen kilo takıntısı, bedenini beğenmeme veya bedeninden memnun kalmama ve bunlarla birlikte ortaya çıkan duygusal bozukluklarda olan bir hastalık çeşididir.
Yeme bozukluklarının nedenleri nelerdir?
– Cinsiyet
– Yetiştirilme özellikleri
– Ergenlik
– Arkadaş etkisi
– Kalıtsal faktörler
– Biyolojik özellikler
– Olumsuz yaşam olayları
– Kültürel özellikler ( toplumda kültüre bakış açısı)
– Sevdiği kişinin kaybı gibi nedenler gösterilebilir.
Yeme bozuklukları, kiloyu kontrol altına almak için yapılan işlerin ısrarlı gidişi, yeme davranışlarında bozulmalar, fiziksel ve psikososyal işlevselliğin bu şekilde bozulma göstermesi ile devam eden tablolar olarak tanımlayabiliriz.
Yeme Bozukluklarında Tedavi Nasıl Olmalıdır?
Yeme bozukluklarında tedavi çok kolay bir şey olmadığı gibi bir o kadarda zordur ve bunun içinde bir uzmandan profesyonel yardım alınmalıdır. En etkili tedavi şekli psikolojik, tıbbi ve beslenme konsültasyonunu içeren kombine bir çalışma yöntemi ile gerçekleşmektedir.
Anoreksiyalı yani bedenin zayıf olması, çok zayıf olupda kendisini şişmanmış gibi görmesi olarak beden imgesi bozukluğu, kilo alarak şişmanlama korkusu, diyetle zihin sürekli meşgul bir hal aldığı için, yüksek derecede kilo kaybederek kişinin zayıf olduğunu fark edememesinden kaynaklanan bir durum olarak göze çarpmaktadır.
Bu yeme bozukluğu şekli aşırı derece kilo kaybına neden olmasının yanında insan hayatında da çok ciddi bir yer etmektedir. Bulimiali olan kişi sorunun bilincindedir ama tekrar kilo alma korkusu ile tedavi olma yöntemini bir türlü kendisine yediremez. Tedavi süreci günler haftaları, haftalar ayları, aylar ise yılları kovalayacak şekilde uzama gösterebilmektedir.
Ancak bu durum tedaviden sonrada devam etme lüksüne sahip olabilmektedir. Tedavi olurken diyetisyen, doktor, psikiyatr ve psikologdan oluşan sağlam ve güçlü bir kadro tarafından sağlanması başarılı bir sonucun ortaya çıkmasında çok büyük önem teşkil etmektedir. Bu tür hastalıkların yeniden sahne alması ise kaçınılmazdır ve tüm önlemleri ona göre ayarlanmalıdır.
Sağlık diyetisyeni kişinin bilgi düzeyini, beslenme durumunu, yemek yemeğe karşı olarak yapılan işlemlerin tutumunu değerlendirerek düzenli bir program oluşturur ve kişinin takibini yaparken de diğer uzman kadroyla da sürekli iletişim halinde seyretmelidir.
Sağlıklı Yaşam ve Kilo Kontrolü Nedir?
Kilo alıyorsunuz veremiyor musunuz veya verip de koruyamıyorsanız doğru çözüm için yeme bozukluklarında sağlık ve kilo kontrolü için diyetisyen Işın Sayın’ı ziyaret etmeyi unutmayın. Kilo kontrolü, ideal vücut ölçülerinize ulaşma ve ideal vücut kilosunu koruma adımlarını kapsayan sürece verilen isimdir.
Bunların her ikisi de farklı kavramlar gibi duruyor olabilir fakat ortak noktalarını uzun zaman dilimindeki tarihin akışı belirlemektedir. İdeal vücut ölçülerine ulaşmak ve korumak için kısa süreli bir program hazırlamak uygun olmayıp yanlış bir düşünme stilini beraberinde getirmesinin yanında uzun bir zaman dilimine yaymak ise verilebilecek en doğru karar olmaktadır.
Kilo Verme ve Kilo Kontrolü Nedir?
İdeal kiloya ulaşma kişinin kilo almasına neden olabilecek yaşam biçiminin ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gibi bir çok konuyu kapsayan sürece verilen isimdir. Kilo verdikten sonrada her şey tamam sayılmaz. Kilo kontrolü süreci uzun zamana yayılmış olmalı.
Diyet yaptım fazlalıklarımdan kurtuldum artık istediğim şeyleri yerim içerim düşüncesine sahip olunursa yapılan bütün emeklerin boşa gitmesine neden olur ve metabolizma da eski alışkanlıklarına geri dönme istediği duyacağından dolayı bu konuda son derece dikkatli davranılmalıdır.

İlgili Kelimeler: , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)