şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Dünya Sağlık Örgütünün de açıklamasına göre obezite artık 7’den 70’e tüm bireyleri etkileyebilen ve gün geçtikçe daha sık karşılaşılan bir sağlık problemi haline geldi fakat Pangaltı diyetisyen desteği ile mücadele etmek kesinlikle daha kolay. Obezite kısaca adipoz dokuda aşırı yağ birikmesidir. Kalp hastalıklarından safra kesesi hastalıklarına pek çok başka sorunun tetikleyicisi olabilmektedir. Uzman bir diyetisyen, bireyin fiziksel özellikleri üzerinden obezite ile karşı karşıya olup olmadığını ya da durumun ne derece ciddi olduğunu tartabilir. Tedavi de buna göre planlanmaya başlanır.

Obezite tedavisi diyetisyenin önereceği bir fiziksel aktivite planı, alışkanlıkların değiştirilmesi ve tabii ki diyet yani uygun beslenme programı ile gerçekleşir. Bu planlamaların bireyin kendisi ya da uzman olmayan bir kişi tarafından yapılması daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir. Çünkü düşük kalorili beslenme her zaman çözüm değildir ve diyetisyenler olarak bizler BMI ölçümü gibi kişilere özgü faktörleri de hesaba katan yöntemleri kullanarak çalışırız. Üstelik obzite tedavisi olan bir birey mutlaka kilo kaybı süreci boyunca uzman kontrolünde olmalıdır. Hatta sonrasında kişinin yeni alışkanlıklarının devamı ve kilo korunumu için de Pangaltı diyetisyen olarak kontrollere devam edilmesini önermekteyiz. Beslenme ve diyet uzmanları tarafından özel planlanmış ve kişiselleştirilmiş diyet düzeni standart beslenme planlarından çok daha etkili, hızlı ve sağlıklıdır.

Benzer bir şekilde egzersizin de kişiselleştirilmesi önemlidir. Özellikle başlarda programın daha orta ve yavaş şekilde yapılarak uzun süre sürdürülmesi daha uygundur. Kısa bir ısınma ve 20-30 dakikalık bir yürüyüş kardiyovasküler rahatsızlıklar ve diyabet mellitus gibi sıkıntılarla karşı karşıya olanlar için özellikle önerilmektedir. Önerilen bu süre, spor alışkanlığının oturması açısından da şarttır.

Kilo verildikten sonra ise kişinin diyetisyenden aldığı dengeli ve sağlıklı beslenme eğitimini uzun süreli şekilde hayatına bütünleştirmesi gerekir. Alınmış diyetisyen yardımı işte bu noktada etkisi en çok görülen faktördür. Pangaltı diyetisyen ekibi tüm kaynakları ile bu süreçler boyunca hastaların yanında olmaktadır. Bu şekilde kilo kaybı daha sağlıklı, düzenli ve de kalıcı olmaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)