şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
organik beslenme

Genetiği ile oynanmış gıdaların yoğun olarak tüketildiği günümüzde, sağlıklı beslenmek için organik beslenme adı verilen doğal ürünlerin tüketildiği beslenme alışkanlığı ortaya çıktı.

İki şeyi karıştırmamak gerekir. Beslenme ve doğru beslenme arasında çok fark vardır. Açlık ihtiyacımızı gidermek için herhangi bir şey yiyerek bunu karşılayabiliriz, fakat sağlıklı kalabilmek, sağlıklı yaşayabilmek için doğru beslenme yapmak gerekir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerin doğal olması bize zarar vermeyeceği anlamına gelmektedir. Atalarımızın yaptığı beslenme aslında katkısız, ilaçsız ve hormonsuz doğal ürünler olduğu için sağlıklı yaşadılar. Ancak hayatımıza giren ilaçlar, kimyasallar hem doğal çevreyi hem de besinlerimizin özelliklerini bozdu. Bunun sonucunda da insanlar yeniden organik beslenme yollarını aramaya başladılar.

Tarım ilaçları, antibiyotik, hormon veya herhangi bir kimyasal madde içermeyen besinlere organik besin adı verilir.

Bitkisel ve hayvansal besinlerin organik şekilde üretilmesi hem maliyet hem de iş yükü getiriyor. Bunun için son zamanlarda insanlar organik ürünlerden iyice uzaklaştı. Fakat hastalıkların çoğalması ile bilim insanları ve doktorların da bu yöndeki telkinleri neticesinde organik tarım ve organik hayvancılık tekrar ağırlık kazanmaya başladı. Çünkü hastalıkların kaynağının kimyasal ürünler olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla çevre kirliliği felaketinin de bunlardan kaynaklandığı herkes tarafından öğrenilmeye başlandı.

Dünyada insan nüfusunun giderek artması beraberinde ihtiyaçların da çoğalması anlamına gelmektedir. Bu sebeple tüketimin fazla, üretimin de az olması ile insanlar ihtiyacın karşılanması amacıyla kimyasallar kullanmaya yöneldi. Çok para kazanmak için bol ürün elde edilirken bir şey göz ardı edildi. Genetiği ile oynanan gıdalar insan sağlığını hiçe sayan davranışlar, para kazanma hırsı, sağlık problemlerini beraberinde getirdi. Sonuçta her türlü hastalık giderek arttı. Bilhassa kanser hastalıklarının insanlığı tehdit etmesi sonucunda organik beslenme için geri dönüş başlamış oldu.

Maliyeti yüksek olsa da organik ya da doğal diye adlandırılan ürünlerin sağlığımız için ne kadar gerekli ve zorunlu olduğu ortaya çıktı. Bunun sonucunda da insanlar organik tarımın önemini kavradı. İlaç kullanmamaya gayret etmeye başladılar.

Bu durum sadece sebze ve meyveler için geçerli değildir. Maalesef hayvansal ürünler de aynı şekilde verimliliği artırmak için kimyasal ürünlerle üretilmeye başlanınca; hayvancılığında organik şekilde yapılması için teşvikler yapılmaya başlandı. Ve böylece organik olarak üretilmeyen hayvansal gıdalar tercih edilmemeye başlandı. Organik beslenmeden kasıt, hiçbir katkı olmadan doğrudan topraktan elde edilen üründür.

İlgili Kelimeler: , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)