şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Çağın hastalığı olarak kabul edilen  obezite hakkındaki düşüncelerini ve ve ideal kilo hesaplama  formülünü Uzman Diyetisyen Işın Sayın  sizlerle paylaşmaktadır.

Obeziteyi tespit etmek için en güvenilir yöntemlerden birisi vücut kitle endeksi formülü olduğu söylenmektedir. Yani vücut ağırlığının boyunuzun karesine bölünmesi sonucunda ortaya çıkan rakam. Ancak yeni yapılan araştırmalarda bu hesaplamanın yanlış olabileceği söylenmektedir. Gerçek hesaplamanın ise yağ, kas ve kemik oranı hesaplamasına göre yapılması şeklinde olduğu savunuyor.
Konu hakkında Uzman Diyetisyen Işın Sayın ise söyle açıklamalarda bulunuyor: ‘Yeterli sayıda X ışınları kullanılarak vücuttaki toplam kemik ağırlığı dahil olmak üzere bir hesaplama ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla kilogram cinsinden ne kadar fazlalığınız bulunduğunu da daha net hesaplama imkânına sahip oluyorsunuz. Hoşunuza gitmese de daha isabetli bir ölçüm olduğunu söyleyebilirim. Bu hesaplamada yüzde 10 sapma olması ihtimali olsa bile.’
Yağ, Kas, kemik hesabına göre yapılan yeni hesaplamada bazı hastalık risklerine karşı da davetiye çıkarmaktadır. Bu konuda Uzman Diyetisyen Işın Sayın şu açıklamalarda bulunuyor: ‘Şişmanlığı önleyebildiğimiz zaman akabinde gelişecek yüksek tansiyon, kolesterol, şeker hastalığı gibi birçok metabolik sağlık sorununun da önlenmesi söz konusu.’
Türkiye’de obezite oranı % 15 civarlarında fakat başta çocuklar olmak üzere obezite hızla yayılan bir hastalık haline gelmiştir.
Sizler için hazırladığımız bu video görseli izleyerek yeni yöntem kilo hesaplama ile kilolarınızın ve sağlık sorunlarınızın üstesinden gelme amaçlanmıştır. Umarız faydalı olacaktır.
Obezite sorununuz varsa ve yeni yöntem yağ, kas ve kemik oranı hesaplamasına göre durumunuzu öğrenmek için merkezimize başvurabilirsiniz.

diyetisyen iletişim

İlgili Kelimeler: , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)