şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
Ne Tür Şişmansınız ? | Android | Jinoid | Gizli Şişmanlık

Şişmanlık, ciddi bir rahatsızlıktır. Uzmanlara göre şişmanlık yüzünden yaşamınızdan birkaç yıl eksilir. Sağlıklı ve huzurlu geçirebileceğimiz onlarca yılı ise yitirebiliriz.  Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamalarda, 1980’den bugüne yalnızca şişmanlık sebebiyle yaşanan ölüm sayısının 2 katı oranında artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Günümüzde ise şişmanlık hem yetişkin, hem de çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Vücut yağ miktarı sağlığınızı bozacak şekilde artmışsa siz de şişmansınız demektir. Şişmanlık, vücuttaki yağın dağılımına göre, gizli şişmanlık, erkek tipi (android veya elma tipi) şişmanlık ve kadın tipi (jinoid veya armut tipi) şişmanlık olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Gizli Şişmanlık: Yeni araştırmalarla ortaya çıkan bir durumdur. Zayıf görüntülerine rağmen bazı kişilerin iç organlar çevresindeki aşırı yağlanmadan dolayı risk taşıdıklarını gösteriyor. Şişmanlığın en tehlikeli türüdür ve teşhisi zordur. Kişinin fazla kilosu yoktur ve dışarıdan da normal görünür ama vücut analiz cihazı ile ya da bir cerrahi müdahale sırasında tespit edilebilir. Gizli şişmanlık, karın bölgesindeki organları kaplayan kalın yağ kitlesi olarak tanımlanabilir. Teşhis edilmesi önemlidir. Birçok hastalığın oluşumunu tetikler hatta erken yaşta ölümlere neden olabilir.

Android Şişmanlık (Erkek tipi ya da elma tipi): Karında, iç organların etrafında fazla miktarda yağ tabakası vardır. Şeker hastalığı, tansiyon, kandaki yağ miktarında yükseklik, karaciğer yağlanması, koroner arter ve beyin damar hastalıkları bu şişmanlık türünde sık görülebilir. Göbekte yağ toplanmasıyla bilinen bu şişmanlık türü sağlık için çok tehlikelidir. 50 yaş üzeri erkeklerde daha sık görülmektedir. Vücut analiz cihazı ile tespit etmek daha sağlıklıdır fakat evde bir mezura ile de öğrenilebilir. Bel çevresi ölçüsünün kalça çevresine oranı kadınlarda 0.85, erkeklerde 1 üzeri ise android şişmanlık var demek mümkündür.

Jinoid Şişmanlık (Kadın tipi veya armut tipi):  Bu şişmanlık türünde ise yağlar cilt altında ve kalçada birikmiştir. Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülmektedir ve yağların basende ya da kalçada birikmesi bu tür şişmanlığa girer. Bu tür şişmanlarda damar hastalıkları ve varis sık görülebilir. İlerleyen dönemlerde ise eklem hastalıkları, yürüme ve hareket etmede zorluk yaşanabilir.
https://sislidiyetisyen.com.tr/

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)