şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Gerek sosyal medya gerek televizyonlar aklımıza yanlış bilgilerin girmesine sebep olabiliyor. Türkiye’de en yaygın olan davranışlardan birisi de herkesin birbirine doktor gibi bilgi vermesi. Bu şekilde yanlışlar çoğalıyor ve hızlıca yayılıyor. Lakin söz konusu sağlık olduğunda bilgileri bilen birinden almak gerekiyor. Bunun için en doğru adres diyetisyenlerdir.

İnsanların diyetisyenlerle ilgili yanlış bildiği şeylere şu şekilde değinebiliriz. Diyetisyen düşünüldüğü gibi insanların zayıflamasına yardımcı olan doktor değildir aynı zamanda olması gerekenden daha zayıf hastalara da yardımcı olurlar. Alanında uzman Işın Sayın ve diğer diyetisyenler tüm insanların daha sağlıklı beslenmesi için toplumu bilinçlendirmek, kilodan kaynaklanan hastalıkları tedavi etmek, besin analizleri yapmak, kişilere özel diyet planları yapmak için eğitim almışlardır. En önemli görevlerinden birisi de yanlış bilinen bilgileri kısa zamanda halka duyurmaktır. İşte o bilgilerden birisi Işın Karaca tarafından şu şekilde ortaya konuluyor.

Yıllardır büyüklerimizden en çok gördüğümüz davranışlardan biri bolca yenilen yemekten sonra bir soda içip rahatlamak olmuştur. Sorgulamaksızın önce bizler ve sonra çocuklarımız bu davranışı gördü, kendini inandırdı ve bu yapılmaya devam edildi. Peki soda ya da maden suları gerçekten sindirime yardımcı olan şeyler mi? Vücudumuza nasıl bir etkisi var? Bunlar insanlar tarafından pek araştırılmadı çünkü midemizde biriken gazı çıkarmamıza yardımcı olan soda ve maden suları bu konuda işe yarıyor gibi görünüyordu.

Bu konuyu araştırdığınız takdirde şunun farkına varacaksınız ki soda ve maden suları sindirime yardımcı olacak maddeleri içermiyorlar. Yemekten sonra hazmetmeyi kolaylaştırmak için içtiğiniz soda ve maden suyu kilolarınızı gizlemek için kullandığınız korseden farksızdır çünkü bunlar enzim hızını etkilemiyorlar. Maden suları ve sodaların içerdiği tuz, sülfat gibi maddeler hem ödem oluşmasına hem de tansiyonunuzun yükselmesine sebep oluyor. Diyet yaptığınız esnada oluşan ödem size ayrıca zorluk çıkartacak rahatsızlıklardan birisi olacaktır. Bu yüzden maden suyu ya da soda yerine tüketebileceğiniz başta su olmak üzere, vücudunuzu rahatlatacak bitki çayları, ev yapımı, az şeker katılmış, kompostolar hem daha sağlıklı olmanızı sağlayacak hem de katkı maddelerinden uzak olmanıza yardımcı olacaktır. Kendi bildiklerinizden ziyade doktorları dinlemek size uzun ve sağlıklı bir ömür verecektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)