şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Kurtuluş, İstanbul’un Şişli ilçesinde yer almaktadır, bu merkezi konumu ve her yerden gelen ulaşıma yakınlığı, özellikle sağlık gibi önemli bir alanda çalışan merkezler için çok önemlidir, Kurtuluş diyetisyen hizmetleri de bu sebeple ayağınıza kadar gelmiştir denilebilir.

Bir diyetisyenin en büyük görevi hastaların beslenme şekillerini düzenlemek ve buna uygun planları hazırlamaktır. Kişilerin vücutlarına, psikolojilerine ve ihtiyaçlarına yönelik diyetler sunmak işin büyük bir parçasıdır. Diğer parçası da gerekli testler ile kişilerin problemlerinin altında yatan sebepleri görmek ve kişileri hayat boyu sürdürülmesi gereken dengeli beslenme ile ilgili bilinçlendirmektir. Diyetisyenler YÖK tarafından sayılan bir üniversitede 4 senelik Beslenme ve Diyetetik lisansından mezun olmuş kişilerdir. Bu eğitim derecesi kişinin konudaki yetkinliği ve bilgisi açısından çok önemlidir. Bu nedenle beslenme kursu alarak kendini diyetisyen olarak isimlendiren kişilere karşı dikkatli olmak gerekir. Fark edilmemiş ya da bilinmeyen ayrıntılar sebebi ile yapılan bilinçsiz bir uygulama sağlık durumunuzu çok daha kötüye götürebilir. Kurtuluş diyetisyen servisi için olduğu gibi profesyonel, referanslı ve eğitimli bir kişiden yardım alabilmek için araştırma yapmaktan çekinmeyin.

Anlaşıldığı üzere, doğru diyetisyenin seçimi de bu anlamda doğru beslenme kadar önemlidir. Peki, doğru beslenme nedir? Öncelikle beslenme açlığı gidermek ya da canın istediği şeyleri atıştırmak değildir. Oldukça hayati bir davranış olduğundan vücut sağlığını korumak için mutlaka gerekli besin gruplarından yeterli miktarda tüketmek gerekir. Ayrıca bu besinler uygun şekilde pişirilmeli ve uygun saatlerde tüketilmelidir. İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için neredeyse 50 farklı besin ögesini tüketmesi gerekir. Ayrıca uzun ve sağlıklı bir yaşam ve fizyoloji için her birinden ne kadar tüketilmesi gerektiği de belirlenmiştir. Bu bilgilerin doğru eğitimi almamış kişilerce bilinmesi mümkün olamaz. Dolayısı ile diyetisyen ve beslenme uzmanları bilgilerini ve eğitimlerini sizin doğru ve dengeli yaşamanız adına yeme ve egzersiz düzenleri oluşturmak için kullanırlar. Bu bağlamda uzmanlar aşırı kilodan şeker hastalığına belki de her sıkıntının kaynağı olan dengesiz beslenme ve yetersiz beslenme sorunları ile mücadele ederler.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)