şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi; Latince adı Cocos nucifera ve palmiyegiller ailesinden olup tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir ağaçtır. Meyvesinin kurutulmasıyla elde edilen beyaz tanecikler, kek ve pastaları süsleme ve tat katma amacıyla da kullanılır. Genelde toz şeklinde satılır ve sert kabuğunun altında Hindistan cevizi sütü denen yoğun yağlı sıvı bulunur. Hindistan cevizinin sütü çok besleyicidir. Güçlendirici ve sağlıklı kilo aldıran bir besindir. Meyvesinden elde edilen yağda yüksek oranda kolayca sindirilebilen doymuş yağ içerir. Vücudumuz Hindistan cevizi yağından diğer yağlara göre daha kolay faydalanır. Bu yağın hem fiziksel, hem de kimyasal özelliği, tereyağına çok benzer. Hindistan cevizi yağı, çoğu aminoasitleri içerdiği için yüksek kalitedeki protein yapısına sahiptir. Mineral açısından oldukça zengin olup, yapısında potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt barındıran bir besindir.
Hindistan cevizinin enerji değerleri yüksektir ve olgunlaşmış kurutulan Hindistan cevizi tanecikleri midedeki aşırı asit problemlerinde oldukça faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde hastada rahatlama meydana getirir. Hindistan cevizi yağı sindirim sistemi rahatsızlıkları tedavisinde çok başarılıdır. Mide ile ilgili çoğu hastalıkta etkilidir ve bunlardan ishal, hazımsızlık, mide ülseri, kusma, kolit, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklarda oldukça etkili bir besindir. Kusmayı bastırmak için diğer yöntemler etkisiz kaldığında Hindistan cevizi kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının diğer besinlere göre faydalarını sıralayacak olursak;
Hindistan cevizi yağı doğal bir nemlendirici olarak bilinir. Bütün vücuda ve yüze sürülebilir ve hücrelerdeki kolajen miktarını artırır. Bundan dolayı da kırışıklıkların oluşmasını önler.
Hindistan cevizi yağı, süt ürünlerindeki veya kırmızı etteki gibi basit bir doymuş yağ içermez. İçerisinde orta zincirli yağ asitleri vardır. Diyet menülerinde genellikle uzun zincirli yağ asitler vardır. Hindistan cevizi yağında ise, orta zincirli yağ asidi içerir ve vücutta farklı şekilde metabolize edilmektedir. Epilepsi ve Alzheimer gibi beyin bozukluklarında tedavi edici etkileri bilinmektedir.
Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağlar MCT olarak adlandırılır. Uzun zincirli yağlara göre enerji tüketimi daha fazladır ve kilo vermek isteyenler için MCT’nin daha doğrusu Hindistan cevizi yağının faydalı olacağı bilinmektedir.

İlgili Kelimeler:

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)