şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
ergenlik döneminde beslenme

Beslenme her dönemde her yaşta çok önemlidir ama bazı yaşlar ve evreler vardır ki biraz daha hassas ve dikkatli olunması gerekir. Bunların en başında ise ergenlikte Beslenme dönemi geliyor. Peki ergenlik döneminde beslenme neden bu kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdan oluşuyor hep beraber sizler için incelemiş olalım.
Fazla kilo öz güveni yok edebilir.
Özellikle ergenlik döneminde kız ve erkekler dış görüntüleri ile daha çok ilgilenmeye başlarlar. Dolayısı ile bu dönemde daha aktif bir hayat yaşamaya başladıkları için özellikle abur cubur biraz fazla kaçırabilirler. Bunun için en önemli detaylardan biri gencin dikkatli beslenmesi ve aşırı kilo alımlarından kaçınması olacaktır. Aksi halde sürekli bulduğunu yemesi ve fast food yiyecekler ilk başlarda çok güzel geliyor olsada, bir süre sonra kiloya dönüştüğü için gencin mutsuz olmasına neden olacaktır. Dolayısı ile özellikle bu dönemlerde biraz aşırıya kaçtığını düşünüyorsanız hemen şevklendirip onun bir diyetisyenden yardım almasını sağlayabilirsiniz. Yine ergenlik dönemine kilolu olarak giren gençlerde bizce bu dönemde bir uzmandan yardım almalı ve tam bu büyüme sürecinde kendilerini beğenecekleri kilo oranlarına inmeyi başarmalıdırlar.

Diyet ile Sivilceleri kontrol altına alma
Özellikle ergenlik döneminde değişen vücut ve artan hormonlar gençler için sivilce kabusu olarak geri dönüyor. Bazı çocuklar çok şanslı olurken ve bu dönemi çok hafif atlatırken, bazı gençler bu dönemi daha ağır geçirmeye başlayabilir. Dolayısı ile özellikle bazı besinlerden uzak kalmasını sağlamalı ve bu ona uzman eller ile anlatılmalıdır. Çerez gibi yiyecekler, cips, çikolata, çekirdek gibi tüketim yiyecekleri daha çok sivilcelenmeye neden olacaktır. Yine dengesiz beslenme ve sağlıksız beslenme sonucunda da cilt sorunları ortaya çıkabilir. Bu gibi zamanlarda her hafta olmasada ayda bir danışabilecekleri ve çıkış yolu arayabilecekleri, neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu, en iyi beslenme şekillerini diyetisyenlerden öğrenerek daha düzenli ve istedikleri bir görüntüye giriş yapabilirler. Elbette sivilce kişinin cildi ile de alakalıdır ama yiyecekler ve içeceklerin  cildin üzerinde oldukça etki sahibi olmaları ile bilinir. Sizin evlatlarınıza bunu yeme sağlıksız demeniz ile bir uzmanın demesi arasındaki farkı zaten o doktora gittiğinde anlamış olacaksınız.
Kısaca sizlerde ergenlik döneminde diyetisyen kontrolünü önemseyin ve özellikle kendiniz için gidiyorsanız onun da randevu almasını sağlayarak düzenli olarak başlamasına yardımcı olunuz. Bir süre sonra zaten o doğruyu yanlışı öğrenecek ve ayda bir olan muayene sürelerinin araları bile belki daha da uzamış olacaktır.
Ergenlikte diyetisyenler gençler için büyük bir bağlantı noktası olacak ve başarılı sonuçları almaya başladıkça kendilerine olan güvenleri geri geliyor olacaktır.

Hem kilo anlamında hem de cilt rahatsızlıkları anlamında her zaman sağlıklı beslenme en önemli ayrıntılardan biridir. Unutmayınız ki, bu dönemde gencin edineceği bilgiler alışkanlığa dönüşecek ve hayatında uygulamaya devam edecektir. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık edinmek kadar güzel başka bir şey yoktur herhalde. Sizlerde onlara destek vererek ergenlikte beslenme  döneminde diyetisyenin önemini hissettirin ve düzenli olarak hizmet almalarını sağlayınız.

İlgili Kelimeler: , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (5 Oy Verildi, Ortalama: 4,40 / 5)