şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
diyet yaparken ekmek yenir mi?

Ekmeksiz diyet olması gerektiğine inanan bazı kişiler aslında tahılı hayatımızdan çıkararak kansere davetiye çıkardığını da bilmesi gerekir. Diyet yaparken ekmek yenir mi, sorusuna herkesin düşünerek cevap vermesi gerekir. Açlıkla; terbiye olarak diyet yapılacağına inanan kişiler bir yere varılamayacağını anlamayıp aslında vücudun vereceği tepkiyi de hesaba katmıyorlar. Karbonhidratı hayatından çıkaran insanların, en başta kolon kanserine kadar gidecek tehlikeli hastalıklara davetiye çıkardığını bilmesi gerekir. Unutulmaması gerekir ki ekmek bizim temel besin kaynağımızdır. Önemli olan doğru ekmek çeşitleri ve doğru miktarda kullanılmasıdır. Kepekli, tam buğday, çok tahıllı, çavdarlı, yulaflı gibi ekmeklerin tercih edilmesi ve yeteri kadar alınması vücut için gereklidir.
Ekmeğin insan vücudu için çok gerekli olduğunu bu sebeple protein içerikli olmasa bile vücudumuz için gerekli olan aminoasitleri içerdiği için mutlaka ekmek ile beslenmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. İçerdiği karbonhidrat glisemik indeksi düşük olduğu için açlığımızı gidermeye yardımcı olur. Bilhassa esmer ekmek insanın çok çiğneyerek tüketmesi gerektiği için, dolayısıyla yavaş yenildiğinde doygunluk hissine kapılmamıza yardımcı olur. Bağırsakların düzgün çalışması için içerdiği posa da aynı zamanda kansere karşı insanı korur.
Diyet yaparken ekmek yenir mi diye sormadan önce şunu bilmek gerekir. Bebeklikten itibaren tüketilmesi B vitaminleri açısından zengin olduğu için beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlar. Yemeklerle birlikte pilav, makarna yerine esmer ekmek tüketilmesi daha sağlıklıdır. Eğer yeteri kadar ekmek tüketmezsek alınan proteinlerin ve yağların oranları artarak vücudun dengesini bozar. Bunun sonucunda kalp damar hastalıkları başta olmak üzere karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları oluşabilir. Ekmeksiz beslenmede kilo kaybı gözlense bile proteinli diyetlerden dolayı vücuttaki kas kitlesinde ani düşüşler olacağından, ciddi sağlık problemleri meydana gelebilir. Daha sonra vücut kendini toparlamaya çalışır ve verdiği kiloların fazlasını yağ olarak depolar.
Ekmeğin az tüketilmesi neticesinde gut hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları oluşmaya başlayacaktır. Diyet yaparken ekmek yenir mi diye soranlara yukarıda verdiğiniz cevapların yeterli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hızlı ve çabuk kilo vermek amacıyla sağlığınızdan olmak istemiyorsanız önemli olan kalıcı ve sağıklı kilo vermektir. Ekmeği hayatınızdan çıkararak sağlığınızın da bozulacağını hatırlatmamız gerekir.

İlgili Kelimeler: , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)