şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
boy ve beslenme önerileri

 Boy ve Beslenme ; Kısa boyu olan çoğu insan uzun boyu daha avantajlı görüp uzun olmak ister. Boyunuz her uzadığında aldığınız veya sahip olduğunuz kilo belli olmaz. Eğer zayıfsanız da bu durum son derece belli olur. Boyunuz uzadıkça vücudunuzdaki kasların ağırlığı da artar. Vücutta bulunan kas dokuları oksijeni tutarlar. Buna bağlı olarak da oksijeni kullanarak vücut yağlarını yakarlar. Bu durum da anlaşılabileceği üzere uzun boylu insanların sahip olduğu metabolizma hızı, kısa boylu insanların metabolizma hızına göre nispeten daha fazladır. Bu yüzdendir ki uzun boylu olan insanlar, sahip oldukları bu kas dokusu sebebiyle kısa boylu insanlara nazaran daha zor kilo alırlar.

Toplumda oluşan “Süt ve süt ürünü tüketirsen kesinlikle boyun uzar” algısı kısmen doğru olsa da teorik olarak biraz eksiktir. Sadece süt içmek sizin boyunuzun uzamasına pek bir etki etmeyecektir.
Diyetisyen Işın Sayın Boy ve Beslenme faktörlerini Açıklıyor :
• Anne ve babanızın boy uzunlukları
• İdrarınızla vücuttan atılan kalsiyumu geri almak amacıyla gün içerisinde tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin (yoğurt, süt, peynir) günlük 400 gramı geçmesi
• İdrarla atılan günlük kalsiyum miktarının 800 gram olması. Her regli döneminde kadınlarda bu oranın 1200 mg’ı geçtiği düşünülür.
• Doğumlarda, anne dışarıdan kalsiyum almasa bile bebeğin kemik oluşumu için ihtiyacı olduğu kalsiyum miktarını annenin kanından bebeğe geçecek olan kalsiyumlardan temin eder.
Vücudumuzu düzenleyin hormonların ve hücrelerin amaçlarından biri de vücuttaki kalsiyum oranını sabit tutmaya çalışmaktır. Şöyle ki, eğer vücutta kalsiyum oranı azalırsa kemikler hemen takviye eder. Eğer dışarıdan kalsiyum alınmazsa kemiklerdeki kalsiyum oranının azalacağından dolayı ileriki yaşlarda kemik erimesi gibi hastalıkların oluşması söz konusudur.
• Düzenli olarak yapılan spor kemiklerdeki kalsiyum oranını arttırırken idrarla dışarı atılan kalsiyum oranını azaltır.
• Bol miktarda tüketilen kafein ve çay idrarla atılan kalsiyumu arttırır ve dışarıdan alınan kalsiyumların kemiklere geçme miktarını azaltır.
• Güneşlenmek aşırıya kaçılmadığı sürece deri altında kalsiyum ve D vitamini depolar ve buna bağlı olarak kemikleri güçlendirir ve boy uzaması ihtimalini arttırır.
• Bazı boy uzaması için kullanılan destekçiler en geç 18-24 yaş dilimine kadar etki edebilir. Büyüme hormonu topuktaki uyarıcı sinirlerle devreye girmektedir. Özellikle ip atlamak ve basketbol gibi sıçramalı olan sporlar bu hormonun salgılanması için önemlidir. 24 yaşınıza kadar aldığınız kalsiyumun %50si kemiklere geçerken 30lu yaşlarınızdan itibaren bu oran %30’a geriler. Yani herhangi bir yerde gördüğünüz boy uzama uyarıcıları eğer siz 18-24 yaş dilimindeyseniz işe yaraması söz konusu değildir.
Yetişkinseniz boyunuzun uzaması için yapabilecek bir şeyiniz yoktur. Yapabileceğiniz tek şey boyunuzun kısalmasına engel olmaktır.
Ömür boyu egzersiz yapmak, her gün mutlaka süt ve süt ürünleri tüketmek, çay ve kafeinli içecekleri az, seyrek veya hiç tüketmemek yapabileceğiniz en iyi aktivitelerdir.

İlgili Kelimeler: , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (4 Oy Verildi, Ortalama: 4,00 / 5)