şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Bu sorunun cevabı aslında kişiye göre değişmektedir. Çünkü herkesin vücut yapısı farklılık gösterdiği için bir ayda kaç kilo vermek daha sağlıklı olur diye düşünmek gerekir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ideal olanı haftada yarım kilo ile 1 kilo arasında olduğu yönündedir.
Kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak isteyenlerin bu cevap pek hoşuna gitmeyebilir. Ancak, şunu bilmek gerekir ki, hızlı kilo vermek çok önemli değildir, önemli olan sağlıklı kilo vermektir. Hatta bundan daha da önemlisi kilo verdikten sonra verdiğiniz kiloları yeniden almamaktır. Araştırmacılar bu konu üzerinde sürekli kafayı yormaktadırlar. 1 ayda maksimum ne kadar kilo vermeliyiz, diye soranlara yanıt olarak, en basit hesaplama ile anlatalım. Normal ağırlığınızın ortalama %6’sı kadarını bir ayda vermek sağlıklı kabul edilmektedir.
Örneğin, 100 kiloluk bir ağırlığınız olduğunu varsayarsak, ideal olanı bir ayda 6 kilo vermenizdir. Ancak en başta da söylediğimiz gibi bu durum kişinin bünyesinde göre farklılık gösterebilmektedir. İnsanlar nedense çok çabuk kilolarından kurtulmak istiyor ama şunu bir türlü akıllarına getiremiyorlar. Hızlı kilo vermek yerine istikrarlı bir şekilde yavaş yavaş kilo vermek daha sağlıklıdır. Çünkü çabuk verilen kilolar insan sağlığı açısından da tehlike arz etmektedir. Uzun vadeli bir zayıflama programı ile yavaş yavaş kilo vermek, formunuzun korunması açısından da ideal olanıdır.diyetisyen iletişim
Değerli arkadaşlar, Türkiye’de bu konu hakkında resmi makamlardan herhangi bir açıklama ve tavsiye yoktur, fakat Amerikan Egzersiz Konseyi yaptığı açıklama ile en sağlıklı kilo verme yönteminin kalori alımını azaltarak değil, iyi bir egzersiz programı oluşturarak ve bunu sizin için hazırlanan diyet listesi ile birleştirerek elde edilecek sonucun, ideal olduğu ve kalıcı olduğu açıklanmıştır.

basında uzman diyetisyen ışın sayın
Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin çok önemli olduğunu hatırlatarak, bir ayda ortalama 15 bin kalori azaltmanız gerektiğini söylemeliyiz. Bunu da 4 haftaya böldüğümüz zaman haftalık 3500 kalori, günlük olarak da 500 kalori her zamankinden daha az aldığınız zaman sağlıklı şekilde kilo vereceğinizi söyleyebiliriz. Bundan sonra da bir ayda maksimum ne kadar kilo vermeliyiz, sorusu yerine, sağlıklı olarak nasıl kilo vermeliyiz, diye düşünmeniz sizin için daha faydalı olur. Daha detaylı bilgi için Diyetisyen Işın Sayın ile Şişli’deki ofisinde ücretsiz muayene olabilir aklınızdaki tüm soru işaretlerini çözüme kavuşturabilirsiniz.

İlgili Kelimeler: , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)