şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Zeytinburnu Diyetisyen beslenmenin sağlığımız için önemini bizlere kavratan ve bu yönde çalışan kurumlarımızdan en önde gelenlerinden birdir. Diyetisyenimiz  dünya standartlarında eğitim aldı ve bu yönde uygulamaları hayata geçiriyor.

Bir yerde okumuştum. Ülkemizde yetişen zeytinlerin yağını satın alan bir ülke, o yağları küçük ambalajlarda ilaç statüsünde halkına sunuyormuş. Yani bizim değerini pek bilmediğimiz, ama yavaş yavaş anladığımız zeytinyağı birileri için ilaç olabiliyormuş. Gerçi günümüzde bu alanda epey mesafe kat ettik.Zeytin ağacı en uzun yaşayan ağaçlardan biridir. Antik çağdan beri de barışın dostluğun sembolü olmuştur. Zeytinin ve ağacını tanırken bir yandan da yararlarını hatırlamalıyız. Zeytin ağacı yüz yıllara varan ömrünü insanlığa hizmete adamıştır adeta. Yıllara meydan okurcasına toprağa sıkı sıkıya kök salar. Gövdesi kalınlaşır. Yılar geçtikçe meyvesi artar. Meyvesinden elde edilen yağın kalitesi artar. Bugün dünya kabul ediyor ki zeytinyağı en sağlıklı yağdır.

Özellikle son zamanlarda zeytinyağının sağlığımız açısından önemini hem bilim insanlarımız hem üreticilerimiz hem de toplumumuz anlamaya başladı. Evet, zeytin ve zeytinyağı sağlık demek. Sağlıklı bir nesil demektir. Sağlığımızı düşünen bilim insanları sağlıklı beslenmenin yanında egzersizi de yaşantınızdan eksik etmeyin diyorlar. Yani evet sağlıklı beslenelim. Ama mutlaka egzersiz de yapalım. Zeytinburnu Diyetisyen de bu yönde çaba sarf ediyor. Zeytini, zeytinyağını soframızdan eksik etmemeliyiz. Sporu ve egzersizi de yaşantımızdan eksik etmemeliyiz.

Biliyoruz ki, sağlıklı olmanın yolu sağlıklı beslenmeden ve sağlık için yapılan egzersizden, spordan geçer. İnsanlarımız artık beslenmenin, sporun, egzersizin önemini gittikçe daha çok kavrıyor. İşte tam da bu nedenlerden ötürü her alanda olduğu gibi bu alanda da seçimlerimizi bilinçli ve doğru yapmalıyız. Bilinçsiz yapılan spor da, beslenme de, egzersiz de daha büyük sorunlara yol açabilir. Artık alt komşunun tarifi, üst komşunun önerisi değil, bilim insanlarımızın yol göstericiliğine ihtiyacımız var. Kısacası manavdan sebze meyve, kasaptan et almalıyız. Manavdan et, kasaptan sebze almaya kalkmak hem sağlığımızı hem kesemizi rahatsız edebilir. Doğru tercih her zaman olumlu sonuca ulaştıracaktır. Zeytinburnu Diyetisyen size doğruyu bulmanızda ve uygulamanızda en iyi yol gösterici olacaktır. Sağlıklı kalın.

 

İlgili Kelimeler: , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)