şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
hipertansiyon ve beslenme

Tansiyon ve Beslenme : Her insanın kendine özgü bir yeme-içme alışkanlığı vardır. Alışkanlık dediğimiz olay bir davranışı ne kadar sık tekrarlarsanız vücutta etki bırakan ve ilerleyen zamanlarda da yapacağınız davranışlardır. Vücutta bağımlılık seviyesi dediğimiz bir durum mevcuttur. Eğer siz bu bağımlılık seviyesini geçerseniz herhangi bir nesneye bağımlı hale gelmiş olursunuz. Örneğin içtiğiniz çaya önce 1 şeker atarsanız ve ilerleyen zamanlarda şeker sayısını 2ye çıkarırsanız vücut artık 1 şekerle yetinmeyip hep bir fazlasını isteyecektir. İşte bu duruma eşik adı verilir. Örnekte olduğu gibi yani şeker eşiğiniz, kullandığınız şeker miktarını arttırdığınız takdirde artacaktır. Aynı şekilde tuz örneğini vermek gerek çünkü tuz tansiyonun ana nedenidir.

Tuz eşiğiniz ne kadar fazla olursa tansiyon hastası olma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Anlayacağınız o ki tuz eşiğinizi arttırıp da azaltmak da sizin elinizde.

Tuz içeren besinleri ise sıralamak gerekirse:

  • Et ve tavuk suyu tabletler
  • Hazır paket çorbalar
  • Soslar
  • Harçlar ve tuz içeren karışımlar
  • Patates cipsleri, çerezler
  • Karbonatlı hamur işleri
  • Konserve yiyeceklerin bir kısmı (konservenin içindeki maddeler kısmından anlaşılabilir)
  • Şalgam suyu
  • Bazı romatizma rahatsızlıkları için kullanılan ilaçlar
  • Alkol, yeşil çay

Bir insanın günde alması gereken tuz miktarı 8-10 gram arasıdır. Hazır gıda tüketiminde ya da yemeğe ekstra tuz atıldığında bu sayı 15 grama kadar çıkmaktadır. Hâlbuki bir insanın günde 5-6 gramdan fazla sofra tuzuna ihtiyacı yoktur. Günde 5-6 gramın altındaki tuz tavsiyesi özellikle hipertansiyona sahip hastalar için önerilmektedir.

hipertansiyon ve beslenme önerileriHipertansiyon gibi durumlarda sarımsak tüketimi sıklıkla kullanılır. Tansiyon düşmesi söz konusu ise tuzsuz ayran tüketimi tavsiye edilir. Tuzsuz yoğurttan yapılan ayran tüketimi bu konuda önemlidir aksi takdirde hazır ayran tüketilirse durum daha da kötüleşebilir çünkü hazır ayranlar hipertansiyon durumu için oldukça tuzludur. Tansiyon düşmesi durumunda ise soda veya maden suyu tavsiye edilir. Bu durumlar asla karıştırılmamalıdır. Eğer tansiyonu düşen birine ayran verirseniz durum çok kötü bir hal alabilir. Tansiyonu düşen kişiler uzanıp dinlenirse tansiyonu kendini gelebilir. Yüksek tansiyonu olan biri fenalaşırsa da başı yukarıda olacak şekilde uzanması onun daha iyi olmasını sağlayacaktır. Başı yukarıda olmasının amacı beyindeki kan basıncını arttırmaya yöneliktir. Eğer ki tüm bunları koşullar gereği yüksek tansiyon durumunda sağlayamıyorsanız bol bol su için. İçtiğiniz suya da mümkünse limon sıkın. Çünkü limonun kan basıncını düşürücü bir etkisi vardır. Sarımsak yemek yerine limonlu su içerseniz tansiyonu düşürmek amacıyla daha sağlıklı bir sonuç elde edersiniz

 

İlgili Kelimeler: , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)