şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
stresi azaltan besinler

Günlük yaşantımızda stresi azaltan besinler sayesinde daha rahat hareket edebileceğinizi biliyor musunuz? Stres ” Kişinin günlük yaşantısını sürdürürken, rahatsız edici bir ortamda bulunmak zorunda kalınca vücudunun verdiği olumsuz cevaplar” olarak açıklanabilir. Bu durumu her insan yaşayabilir fakat en aza indirmek için çalışmalıyız.

Stres, her insanın karşılaşacağı olumsuz bir durumdur. Çevrede olup bitenlere tepki vermek zorundayız. Tepkinin aşırısı da, azı da insanın hayatı için tehlikelidir. Stresli bir insanın birçok sağlık problemleri yaşadığı bilinmektedir. Stres halinde, beyinden vücuda ‘savaş ya da kaç’ sinyali gelir. Bu durumda beyin daha fazla enerji harcar ve kalp de daha hızlı atar. Sindirim hızı yavaşladığı için uyku problemleri yaşanır, baş ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı, tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar bedende kendini göstermeye  başlar.
Bu durumları yaşamamak için beslenme şeklimiz de çok önemlidir. Mesela, stresli olduğunuz durumlarda çay, kahve, kola gibi kafeinli ve gazlı içecekler içildiği takdirde kalp çarpıntısı, huzursuzluk, uykusuzluk, uykusuzluğa bağlı korku ve endişe yaşanır. Bunların yerine C vitamini içeriği yüksek olan kuşburnu, papatya, ada çayı gibi bitki çaylarının tüketilmesi stresi azaltma da büyük etkiye sahiptir.

Stressiz bir yaşam için güne kesinlikle kahvaltısız başlanmamalıdır. Kahvaltıda çok ağır gıdalar tüketilmemelidir. Örneğin bir bardak meyve suyu (taze sıkılmış), bir dilim peynir, bir yumurta, dört beş tane zeytin, üç ceviz veya beş altı badem, domates, salatalık, bir dilim ekmek yenilebilir.

Stresi azaltan besinler nelerdir?
Tam tahıllı yiyecekler: Bu besinler strese ve sıkıntıya yol açan magnezyum eksikliğini giderir. Tam tahıllı besinler açlık hissini azaltarak vücutta stresi azaltan bir enerji açığa çıkartır. Bu besinlerin içinde bir miktar işlenmiş besin bulunsa bile strese iyi gelir.
Deniz yosunu: Magnezyum açısından zengindir. Mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olur.
Yaban mersini: Lezzetli bir meyvesi vardır. Aynı zaman da insan sağlığı için çok faydalı bitki moleküllerini içerir. Vitamin ve antioksidan açısından zengindir.
Badem: Duygusal dengeyi korumamıza yardımcı olan çinko bulunur. Demir ve doymamış yağlar açısından zengindir. Demir stresi azaltma da yardımcı olur. Vücutta demir eksik olursa yorgunluk ve stres oluşur.
Maca Kökü: Bu bitki, stresi kontrol etmekte yardımcı olan magnezyum ve demir içermektedir.
Nane: Rahatlatıcı ve ferahlatıcı özelliğe sahip olan nane aromatik bir bitkidir. Baş ağrısını sorunlarına ve sinir sistemine iyi gelir. Nane yağı ile şakaklarımıza masaj yaparak rahatlatıcı özelliğinden faydalanabiliriz. Fakat nane yağını ağız yoluyla kullanmak ve çocukların yüzüne sürmek kesinlikle tavsiye edilmemektedir.
Ada Çayı: İçimi gayet güzel olan ada çayının kokusu da rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Çoğunlukla limon ile tercih edilerek içilir.  Sinirlere iyi gelmektedir.
Kedi Otu: İnsanı sakinleştiren, sinirleri yatıştıran bir yapıya sahip olan bu bitki uykusuzluk problemine birebirdir. Ayrıca insanı, kaygının olumsuz etkilerinden uzaklaştırır.

Stresi azaltmakta önemli bir husus da bol bol Su içmektir. Yapılan birçok araştırmaya göre susuz kalmak stresin önemli kaynaklarındandır. Eğer ihtiyacımız kadar su içmezsek sürekli stres halinde yaşayan bir insan oluruz. Az su içmek endişe halinde olmamıza da sebep olur. Stresi azaltan besinler  tüketilirse endişeyi yenmemizde bize yardımcı olur. Elbette sadece besinleri tüketmek yetmez,  bunların yanında kendimizi de iyi tanımalıyız. Sıkıntılarla mücadele etmeyi kolaylaştıran etkinliklere yönelmeliyiz. Hayata karşı pozitif olmalıyız.

İlgili Kelimeler: , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)