şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
stres ve sağlıklı beslenme

Stres ve Beslenme İlkokul yıllarımızdan öğretmenlerimiz tarafından hafızalarımıza kazınmış bir cümledir: İnsanlar doğar, büyür ve ölürler. Bu döngü içerisinde hayatlarını sürdüren insanlar bu periyodu en güzel şekilde yaşamak isterler. İnsanlar hayatlarından keyif alabilmek için sağlıklı olmalıdır ve sağlıklı yaşam denildiği zamanda aklımıza stresten uzak kalmak ve sağlıklı beslenmek geliyor. Bu iki önemli unsur aynı zamanda kilo problemi olan insanların zayıflamasına normal kiloda olanların ise kilo dengesini korunmasını sağlamaktadır.  Normal kiloda olanları bir kenara bırakacak olursak, kilo problemi olanlar nasıl sağlıklı beslenmeli bunlardan bahsetmek gerekir. Nasıl zayıflarım diye düşünen insanlara bu yazımız ile yardımcı olmaya çalışalım.

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı zayıflama için önce beslenme ile ilgili bazı doğru bildiğimiz yanlışlardan ve alışkanlık olan davranışlardan vazgeçmek gerekir. Beslenme, insanın büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda almasıdır. Yani beslenme sadece karın doyurmak için yaptığımız bir eylem değildir. Beslenme konusunda eğer kilo almak istemiyorsak dikkat etmemiz gereken en temel kural, yediğimiz yemeklerde midemizin hazmını zorlamamaktır. Yani yemek esnasında hızlı yemek yiyerek büyük lokmalar halinde yuttuğumuz besinler hem sağlık hem kilo açısından sakıncalıdır. Yemeklerimizi haftalık olarak belirlemek ve haftada en azından 3 gün baklagil ağırlıklı yemek hem zayıflamak hem de sağlıklı beslenmek isteyen insanların dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Çünkü fasulye, bakla, nohut, soya, mercimek, bezelye gibi baklagiller midede şişerler ve doygunluk yapar böylece belirli gün içinde tok kalacak ve bu sayede kilo vermenizde etkili olacaktır. Ayrıca taşıdıkları besin değerleri sayesinde de sağlıklı besinler ile beslenmiş olacaksınız.
diyetisyen iletişim
Her ne işi yapıyorsak yapalım, ne kadar kısıtlı vaktimiz olsada günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamak da sağlıklı beslenme ve kilo kaybetmek için önemlidir. Özellikle kahvaltı saatlerini 11’den öne çekmeye ve mutlaka zeytin, peynir gibi ürünleri soframızda bulundurmaya özen göstermeliyiz. Zayıflamak isteyenler, sağlıklı beslenmek kadar hayatlarından stresi de uzak tutmaları gerekir. Stres, kişinin yaşam memnuniyetini ve kalitesini etkileyen her yaştan ve her kesim insanda rastlanabilecek bir sağlık sorunudur. Stres günlük yaşamda kişisel ilişkilerimizi, işimizi ve okulumuzu etkilediği gibi vücutta da büyük etkilere neden olur. Bu bağlamda stres ve beslenme arasında büyük bir ilişki vardır. Stres altında olan insan daha çok yemek yeme eğiliminde olabilir yada bazı insanlarda yemek yemese bile düzensiz beslenme sorunu ortaya çıkardığı için kilo almaya yol açabilir. Bu nedenle kilo vermek isteyen insanlar bu esnada sağlıklı beslenme kadar stresten uzak kalmaya özen göstermeliler.

Özetle kilo verme ve sağlıklı yaşam için hayatınızda yapacağınız küçük ama etkili değişiklikler ile ömrünüzün kalan kısımlarını daha mutlu geçirebilirsiniz.

İlgili Kelimeler: , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)