şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Milyonlarca lira harcayarak transfer edilen futbolcuların beslenmeleri de önemli bir sorun teşkil etmektedir. Hem yöneticilerin hem de sporcuların beslenme konusunda neler yapması gerektiği tartışıldığı programda konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren konuğun, beslenmesine dikkat etmeyen bir futbolcunun başarılı olması söz konusu değildir. Sporcu beslenmesi konusunda da görüş ve düşüncelerini başvurulan Uzman Diyetisyen Işın Sayın konu hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getiriyor.

”Sadece futbolcuların değil, aslında bütün bireylerin hem bedensel dinamizmi hem de zihinsel performans için vücut sağlığının birebir etkileyen bir konudan bahsediyoruz. Sağlıklı beslenmeden söz ediyoruz. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi halinde sinir sisteminin sağlığı yine sinir sistemine ulaşan kanın kalitesi ile orantılıdır. Sinir sistemine ulaşan kanın kalitesi de bizim ne yiyip ne içtiğimizde alakalıdır. Bir sporcunun bedensel dinamizmi, ruh sağlığı ve zihinsel performansı maç içindeki dikkati konsantrasyonu doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenme vücudumuz bize sürekli bir takım sinyaller vermektedir. Vücut suyunun yüzde bir bile kaybedilmesi halinde susama uyarısı gelir. Bu susama uyarısını ihmal ettiğinizde sonra bu özelliğinize kaybediyorsunuz. Bu sebeple vücuttaki yetersizlik giderek artıyor. Vücut suyu yüzde 2 oranında kaybedildiği zaman konsantrasyon bozuklukları meydana geliyor. Bunun yüzde 3 oranına ulaşması durumunda ise futbolcuda veya sporcuda mutlaka bir performans düşüşü ve dikkat azalmalarına yol açacaktır. Bunun toparlanabilmesi için maç esnasında içilen bir iki bardak su ile sağlanması imkansız maalesef.
Yaz aylarında sporcular mutlaka biraz esnemek gevşemek istiyor ama kasların korunabilmesi, için vücudun direnci korunabilmesi için vücut bileşim analizlerinin yapılması gerekir. Vücut bileşim analizleri sonucunda vücuttan ne kadar yağ var, su var, takip etme şansına sahip olabilir.
Futbolcuların düzenli aralıklarla vücut bilişim analizleri yaptırılmasını öneriyorum. Analizlerde kasların korunup korunmadığını takip edemeyenler, bunları yaptırmak için diyetisyen ile görüşmeleri, oradaki profesyonel cihazlarda ölçüm yaptırmaları gerekmektedir. Vücuttaki yağ, kas ve su oranının mutlaka takip edilmesi gerekiyor. Çünkü hatalı beslenme, gevşeme sezonu boyunca devam ederse önemli kayıplarla sonuçlanabiliyor.
Gerçekten elit bir sporcu, kaliteli bir sporcu maçlardan sonraki dönemlerde de yani dinlenme, toparlanma dönemlerinde de mutlaka formuna, beslenmesine ve vücut birleşimine özen gösteren bir sporcudur. Ancak bu şekilde, vücut değişikliğini ve dinamizmini koruyabilir.
Futbolcuların dinlenme dönemlerinde vücuttaki beden ağırlığını koruyabileceği enerji hesaplaması yapılması gerekir.’

İlgili Kelimeler: , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)