şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
kansızlık hastalığı ve beslenme

Bu yazımızda sizlere sofranızda bulunsun denilebilecek gıdaları ve anemiyi engelleme yollarını anlatacağız. Vücudun demir ihtiyacını karşılayarak tükettiğinizde demir emilimini artıracak olan başlıca yiyecekler yeşilliklerdir.

KANSIZLIĞI ÖNLEMEK İÇİN MASADA OLMASI GEREKENLER
Limon ve bakliyat türü gıdalarda yine aynı etkiyi gösterecektir. Ispanakta bu açıdan son derece önemli olduğu gibi yumurta veya kıyma ile beraber yenmesi kansızlık açısından oldukça iyidir. Zeytinyağlı yiyecekleri yerken limon miktarını biraz fazla olacak şekilde ayarlamakta kansızlığı engellemek için çok doğru bir beslenme şeklidir.
Adet dönemlerindeki kan kaybından kadınlarda anemi ortaya çıkabilmektedir. Emziren kadınlarda ve hamilelerde de yine anemi ortaya çıkabildiği gibi çay gibi içecekleri fazla tüketmekle de bu durum ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca anemi sadece yetişkinleri değil çocukları da tehdit etmektedir. Beslenme şeklini bir miktar değiştirip belirli bir düzene oturtunca aslında rahat bir biçimde anemiden kurtulmak mümkündür. Yumurta ve ciğer gibi gıdaları yeterli yemek ve et ürünlerini de vücudun ihtiyacı kadar alıp alamadığını kontrol etmek çok önemlidir. Bu yiyecekler anemiyi engellemede oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü demir eksikliğini engellemek anemiyi de bitirmektedir. Çocuklarda hayvansal gıdaları tüketmek çok mühimdir. Çünkü bu ürünlerdeki demirin vücuda büyük oranda girmesi daha kolaydır. En önemli durumlardan birisi de mümkün olduğunca açık ve limonlu bir şekilde çay içmek ve gün içerisinde aşırıya kaçmadan çay ve kahve içme oranını iyi düzenlemektir.
Aşırı miktarda pekmez tüketmekte doğru bir çözüm değildir. Pekmez kansızlık için işlevsel bir gıda olsa da çok fazla şekerli olduğu için fazla tüketilince kan şekerini kötü yönde etkiler ve şeker hastaları için bu bir tehdit olabilir. Limonla beraber pekmezin tüketilmesi en doğru yöntem olacaktır ve vücut daha rahat demir emilimini sağlamış olur. Yeşillik tüketimi de bu konuda en önemli başvurulması gereken çözümlerden biri olacaktır. Her türlü yeşil sebzeyi tüketmek gereklidir. Mercimek, bakla, börülce ve kuru fasulye kansızlığı önlemede büyük role sahip yeşil bitkilerdir. Yine bunlarla beraber limon tüketimi de unutulmaması gereken önlemler arasında yer almaktadır.

İlgili Kelimeler: , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)