şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
süt içmenin faydaları

Sağlık için süt için sık bir şekilde duyup belki de birçoğumuzun uygulamadığı bir beslenme alışkanlığıdır. Süt her yaşta insanların gerek duyduğu başlıca hayvansal gıdalardan birisidir ve bilinen oldukça fazla sayıda yararı vardır.

Kansere karşı önemli bir engelleyici olduğu bilinen süt aynı zamanda fazla yağların yakılması için de kullanılabilen bir üründür. Obez olan çocuklarda sütü güvenilir olarak ara öğünlerde kullanabiliriz. Aynı şekilde çok zayıf olan çocuklar için de idealdir. Kan şekeri için en etkili düzenleyicilerden birisi de şüphesiz ki süttür. İçildikten sonra tok tutma süresi oldukça uzun olan sütün sindirimi midemizde bitmektedir. Bu açılardan bakınca beyin için oldukça faydalıdır ve doğru bir şekilde verim miktarı yüksek biçimde çalışmasına yardımcı olur. Çocukların sabahları süt tüketmesi oldukça faydalı olacaktır. Önemli bir etkisi de kas sistemi üzerinedir çünkü sütün kasları koruyucu etkisi vardır. Günlük ihtiyaç olan protein miktarının çoğunu çocuklarda sağlayabilmektedir.

Ara öğünlerimizde çok acıkınca başvurulabilecek en önemli besin kaynaklarından birisi kuşkusuz yine süt olacaktır. Her yere rahatça götürülebilmesi ve oldukça fazla tok tutucu özelliği ile açlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. Muzla beraber veya tarçınla içilmesi de gayet sağlıklıdır. Ancak aşırı derecede olgun bir muz daha fazla şeker demektir ki diyabet hastaları bu tarz durumlarda süt tüketirken dikkatli davranmalıdır.  Yine çilekle beraber süt içmek de sağlıklı seçeneklerden birisidir ve bu tür malzeme ve tat açısından zenginleştirme yöntemleriyle sütü çocuklara sevdirmek de daha kolay hale gelebilir. Günde yarım litre süt içmek çocuklar için oldukça önemlidir. Gelişim açısından çok önemli katkıları çocuklara süt sağlamaktadır. Süt kalsiyum açısından zengindir. Aynı şekilde CLA isimli bileşeni ile vücuda büyük katkı sağlar. Ancak bu madde ile kalsiyum, fazla kilo problemi yaşayan çocuklarda önemli bir dengeleyici olsa da sadece yağlı süt içirildiği zaman etkili olmaktadır. Bunun nedeni CLA bileşeninin yağsız sütte bulunmamasıdır. Ancak önemli bir mesele de anemi hastalığının oluşabilme durumudur ki nedeni günde 1 litreden fazla süt içilmesidir.

İlgili Kelimeler: ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)