şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Uzman diyetisyen Işın Sayın tarafından Ramazan ayında beslenme ile ilgili görüşlerin yer aldığı videoda sizlere önemli ipuçları verilmektedir. Verilen öneriler sayesinde Ramazan ayında rahat oruç tutmanın keyfini sürecek olan Müslümanların aynı zamanda, sağlıklı beslenmeye de önem vermelerinin ayrıntılarını öğreneceksiniz.
Uzman diyetisyen Işın Sayın Ramazan’da oruç tutan insanlar için yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

”Ramazan ayında oruç tutarken uzun süre aç kalındığı ve hiçbir şey yenilip içilmediği için vücut içi mekanizmalarda bir yavaşlama meydana gelmektedir. Metabolizmanın yavaşlaması sonucunda diğer zamanlara nazaran daha az kalori yakılmaktadır. İnsanların çoğu bu durumu bir zayıflama yöntemi gibi algıladıkları gözlemleniyor. Ancak bu yapılan işin gerçekte dini vecibelerin yerine getirilmesi amacıyla, yani ibadet olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Ramazan’da oruç tutarak zayıflamaya çalışmak doğru değildir. Zayıflayan bir metabolizmaya rağmen daha düşük kalori almanız gerekiyor. Bu da bir ay boyunca diyet yapmaktan farksız, oldukça tehlikeli. Çünkü yaz aylarında çok terlediğimiz için su ve sıvı kaybettiğimiz bir dönemde uzun saatler boyunca aç kalarak, üzerine çok düşük kalori içeren diyetler yapılması hiç doğru değil.” dedi.
Uzman diyetisyen Işın Sayın ayrıca, Sahur ve iftarın çok önemli olduğunu, kısıtlı zaman dilimlerinde beslenmesi zor bir durum olduğunu ifade etti. Birçok insanın Ramazan ayında daha çok severek, keyif aldığı yiyeceklere yöneldiğine dikkat çekiyor. Ama bu kısa zaman dilimi içerisinde önemli olanın aslında insan bedeninin ihtiyacı olan şeylerin öncelikli olarak düşünülmesi gerektiği, keyfi olan şeyleri ise Bayrama, bayram sonrasına bırakmanın daha isabetli olacağı kanısında olduğunu ifade etti.
diyetisyen iletişim
Hatta bu keyfi olarak yapılmak istenen beslenme türlerinin nadiren ve tadımlık olarak tercih edilmesi gerektiğini önerdi. Uzman diyetisyen Işın Sayın, iftarda su ile başlamanın çok önemli olduğunu, çünkü gün boyu kaybedilen sıvıların geri kazanılması için bu sıvının yerine konulması zorunlu olduğu için bol sıvı alınması gerektiğini söyledi.

İlgili Kelimeler: , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)