şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Pek yaygın bilinmese de Osmanbey diyetisyen gibi uzman kurumlar sadece aşırı kilo alımı ya da şeker hastalığı durumlarında destek olmazlar fakat yetersiz beslenme gibi durumlara da el atarlar. Yetersiz beslenme bir veya birkaç besin ögesinin vücuda gereken miktarda alınmaması ya da alınamaması durumudur. Bu noktada vücut yeterli enerjiye sahip olamaz, hatta dokular kendini yenileyemez hale dahi gelebilir -ki bu da sürekli doku yıkımı anlamına gelmektedir. Bu durum özellikle büyüme çağında çok tehlikelidir. Vücudun sağlıklı olabilmesi için tüm besin gruplarına ihtiyacı olur çünkü her birinin özel bir rolü vardır. Üstelik her gruptan almak yeterli değildir, buna ek olarak gerekli miktarı da tutturmak şarttır.

Yetersiz beslenmenin sebepleri arasında, bünyenin ihtiyacından az tüketme, tek yönden gıdalara yönelme, bilinçsizlik, kötü beslenme alışkanlıkları, yanlış pişirme ya da saklama teknikleri ve aşırı hazır gıda tüketimi başı çekmektedir. Osmanbey diyetisyen ekibi bu durumlara öncelikle doğru bilgi ile eğitimin sağlanması ve bilimsel hesaplamalarla çıkarılan ihtiyaç planı ile cevap verir. Bu problemin yaygın şekilde görüldüğü gruplar ise bebekler, çocuklar, gençler, hamileler, süt veren kadınlar, ağır işlerde çalışanlar ve yaşlılardır. Her biri de normal durumlarda dahi beslenmesine özellikle dikkat etmesi gereken gruplardır. Bu sorun için yardım alınmaması halinde büyüme ve gelişme sorunları, vücut sistemlerinde bozulma, kırılan bağışıklık sistemi, kronik yorgunluk, kas gücünün zayıflaması ve hatta zihinsel gerilik gözlemlenebilir. En önemli belirtileri pürüzlü ve sağlıksız cilt ile saç, şişen karın, sürekli yorgunluk, yemek yeme isteksizliği, kemiklerde eğrilme ve baş ağrısıdır. Çoğu kişi yetersiz beslenen bireylerin çok zayıf olacağını düşünür fakat her zaman durum bu değildir. Pek çok obezite hastasında da yetersiz ve tek yönlü beslenme görülmektedir.

Doğru beslenme için süt ürünleri, tahıllı gıdaları, et ve et ürünleri ile meyve ve sebzeleri içerir. Bunların doğru pişirilerek yenmesi de besin değerlerini kaybetmemeleri açısından önemlidir. Gerekli durumlarda Osmanbey diyetisyen programları gıda destekleri ile vitamin ve mineral takviyeleri içerebilmektedir. Ayrıca yağ ve şeker de abartılmadan dahil edilmelidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)