şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
obezite

Gelişen dünyamızın gelişen teknolojinin ve zorlaşarak artan yaşam telaşının toplamının sonucunda artarak karşımıza çıkan sağlık sorunudur. Obezite nedir? diye 20 ila 25 yıl önce sorulduğunda bu kelimenin çoğumuz ne olduğunu bilmez, anlamazdık.
Birçoğumuzun yaşamından uzak bir kelimeydi. Oysa şimdilerde çoğumuzun yakından tanıdığı ve yakın çevremizde karşılaştığımız bu durum gün geçtikçe kaygı uyandırıcı duruma gelmekte. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Obeziteye neden olan etkenlerin başında aşırı ve yanlış beslenme şekli, yaş, cinsiyet, yetersiz fizik aktivitesi, hormonel ve metabolik etkenler, genetik etkenler, psikolojik problemler, alkol ve sigara tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar, doğum yapmak ve doğum aralarındaki süre, bunlar belli başlı nedenler diyebiliriz.
Hayatımızı bu kadar kolaylaştırmak için çalışılırken, bu çalışmalar insanları tembellik boyutuna taşıdı. Tüketilen hazır gıdaların yanı sıra günlük aktivitenin giderek azalması da obeziteyi tetikleyen etkenlerin başında gelmekte. Özellikle çocukluk döneminde olanların bu duruma fazlaca maruz kalmaları, çocukların günlük aldıkları enerjiyi tüketmemeleri, gün boyu bilgisayar karşısında ve çeşitli elektronik oyun araçlarının karşısında geçirdikleri hareketsiz yaşam biçimi ve hazır gıdaların pizza, hamburger, cips, patates kızartması gibi yiyeceklerle beslenmeleri çocukları küçük yaşta çeşitli hastalıklarla karşılaştırmaktadır. Diyabet1, Tip2 diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kan yağlarının yükselmesi, safra kesesi hastalıkları, bazı kanser türleri, felç, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, solunum zorluğu, gebelikle karşılaşılan bir takım aksaklıklar, kadınlarda adet dönemi bozuklukları, aşırı kıllanma, ameliyat risklerinin artması, ruhsal sorunların ortaya çıkması gibi yaşam kalitemizi düşüren, günlerimizin çoğunu hastane ve kliniklerde geçirmemize neden olacak sağlık sorunları ile karşılaşıyoruz.
Peki obezite, neden bundan çeyrek asır öncesine kadar bu şekilde yaygın değildi. Doğal beslenip hormonsuz gıdalar yediğimizden mi, kısa mesafelere yürüyerek gittiğimizden mi, çocuklarımız arkadaşları ile çeşitli oyunlar oynamak için koşuşturduklarından mı, kendi mutfağımızda pişen taze yemekleri yemekten mi? Evet bazen soruların cevabı çok kolay olsa da soruyu iyi anlayamadığımız için doğru yanıtı bulamayız. Eğer obezite gibi bir sağlık probleminiz varsa mutlaka bir diyetisyen kontrolünde yardım alınız.

İlgili Kelimeler: , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)