şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

İnsanların içtiği limonlu, sirkeli sular; reklamlarda geçen zayıflama ilaçları gibi şeyler aslında vücudun zayıflaması için gereken ortamı kesinlikle sağlayamazlar. Şöyle ki, içilen o bütün sözde zayıflama takviyeleri aslında sadece bağırsaklardan böbreklere usulca geçip böbrekte süzüldükten sonra vücuttan atılmasıyla son bulur. Bu da demek oluyor ki içilen limonlu ve sirkeli sular yağ tabakalarına etki etmeden ince bağırsağın iç yapısından direkt olarak geçip vücuttan atılıyor. Peki, bu içilen zayıflama karışımlarının vücutta nasıl bir etkisi oluyor ya da nasıl bir etkisi olmuyor onlara bakalım.
Öncelikle bu karışımların zayıflamayı sağlayabilmesi için ince bağırsakta bulunan besinleri emilim yoluyla kana karışmasını sağlayan villus adı verilen yapılardan geçmelidir. Bu yapıyı geçtikten villuslerinden gerisinde kalan yapıya geçmeli fakat vücutta bulunan koruyucu yağları yakmamalıdır. Buradan da bağırsağın dış dokusuna yer almalı fakat yine orada bulunan koruyucu yağları yakmamalıdır. Buradan da karın altı yağ depolarına yol alan karışımlar asla ve asla sinirlerin koruyucu çeperleri olan yağ tabakalarına zarar vermemelidir. Aynı şeklinde bu karışımlar, karın altı bölgesinde bulunan kaslara da kesinlikle zarar vermemelidirler. Karışımlar vücuttan atılmadan önce yağ tabakasına ulaştıktan sonra aynı şekilde ve aynı yolları izleyerek hiçbir şeye zarar vermeden bağırsaklara geri dönmelilerdir. Bu noktada ise küçük bir ayrıntı göze çarpmaktadır. Şöyle ki, bu karışımların vücuttan dışkı yoluyla atılması daha sağlıklıdır. Karışımları içtikten sonra ishal olma durumu söz konusu olduğu takdirde bu durumu teyit edebilirsiniz. Kabızlık ve hazımsızlık durumunda alınan bağırsak rahatlatıcı form çaylar ve karışımlar bağırsakta bulunan ve sadece dışarıdan besinlerle alınabilen yağlara zarar verebilirler.

Unutulmamalıdır ki sizin istediğiniz bölgeyi zayıflatan ilaç, karışım, çay vs. gibi şeyler asla ve asla yoktur.

Kadın programlarına çıkan sağlık personellerinin karışım formüllerini verdiği sözde zayıflama ilaçlarını kullanmamanızı tüm beslenme uzmanları olarak şiddetle tavsiye etmekteyiz. Bu tarz ilaç ve karışımların size yarardan çok zararı bulunmaktadır.
Gerçekten yağ yakıcı ilaçlar elbette mevcuttur fakat bu ilaçlar geçtiğimiz senelerde sağlık bakanlığı tarafından toplatılmıştır ve bu ilacı kullanan çoğu insan kötü etkilere maruz kalmakla beraber maalesef bazıları da hayatını kaybetmiştir. Bunun nedeni ise o kimyasal maddelerin vücutta bulunan ve önüne gelen her yağı yakmasıdır. Zararlı, zararsız her yağ bu kimyasallar nedeniyle parçalanmaktadır. Sağlık Bakanlığının bu ilaçları toplatma nedeni tam olarak budur.
Kullanacağınız karışımlar yerine diyetisyen , beslenme uzmanına gidip beslenme listesi çıkartmanız, gerekli seviyede spor yapmanız, porsiyonlarınızı küçültmeniz gibi etkenler size sağlıklı bir şeklide kilo kaybı sağlamaktadır. Kimyasal karışımları, sirkeli ve limonlu suları kullanmak yerine, bu tarz sağlıklı yolları izleyerek kilo vermeniz sizin için daha yararlı olur.

İlgili Kelimeler: , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)