şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
kilo almak için diyet tedavisi

Çağımızın en büyük sorunu olarak kabul edilen obezite ve aşırı kilo sebebiyle gözardı edilen zayıflık için farklı beslenme listesi oluşturmak gerekir. Kilo almak için diyet tedavisi yaparken öncelikle bu sorunun kaynağı ortaya çıkarılmalıdır. Genelde kilo almayı etkileyen sorunlar şöyle sıralanabilir; hormonal bozukluklar, sindirim ve boşaltım sisteminde fark edilmeyen problemler, vitamin ve mineral eksikliği ile bireyin ihtiyacı olan enerjiyi almak için gerekli çabayı gösterememesi ve aldığı kaloriden daha fazlasını harcaması şeklinde sıralanabilir. Ayrıca bu saydığımız etkenler dışında eğer sağlık problemi yoksa ve kilo almak için sıkıntı yaşanıyorsa mutlaka beslenme şeklinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Çok iyi bilinmesi gerekir ki, şişmanlık nasıl bir rahatsızlıksa, zayıflık da aynı şekilde önemli bir hastalıktır. Unutkanlık, yorgunluk, depresyon, halsizlik, kansızlık ve dikkat eksikliği gibi insanın istemediği olumsuz sonuçlar doğurabilir.diyetisyen iletişim

Zayıflık zamanında tedavi edilmezse ileride daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bebeklikten itibaren bu soruna çözüm bulmaya çalışılmalı, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde de devam ediyorsa, mutlaka uzman kişilere giderek destek alınmalıdır. Diyetisyenler bu sorunu kilo almak için diyet tedavisi başlatarak çözme yoluna gidecektir. Böylece kişiye özel beslenme listesi oluşturularak sorunun çözümüne çalışılacaktır. Kilo almak için yapılması gereken en önemli unsur, aldığınız kalori miktarını artırmaktır. Eğer abur-cubur adı verilen yiyeceklerle ya da aşırı yağlı besinlerle beslenme alışkanlığınız varsa derhal terk edilmelidir. Bu sebeple sağlıklı beslenmek için süt ve süt ürünlerininde bol bol tüketilmesi gerekir. Çay, kahve gibi içecekler azaltılmalı, alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Düzenli bir öğün planı yapılmalı, yatmadan önce de bu listeye bir ara öğün eklenmelidir. Eğer varsa sigara kullanımı azaltılmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır. Uygun zamanlarda düzenli olarak spor yapılmalı, kas kütlesi geliştirilmelidir. Su tüketimi çok dikkat edilerek yapılmalı, bu sebeple yemek yerken değil, yemeklerden yarım saat önce ya da sonra su tüketilmelidir. Karbonhidrat içeren pilav, makarna ve ekmek tüketimine ağırlık verilmelidir. Yemek yerken yavaş yavaş çiğnenmeli ve acele edilmemelidir. Bol bol salata tüketilmeli, özellikle salataların içinde mısır, avokado, havuç, zeytin, peynir gibi proteinli gıdalar eklenmelidir. Yemeklerden önce su içilmemelidir, çünkü iştahınızı keser, sonraki yemekleri yiyemezsiniz. Son olarak size yapabileceğimiz en önemli tavsiye, kilo almak için diyet tedavisi uygularken birazcık görselliği ağırlık verilmeli. Yani yemeklerin sunumunu iştah artıracak biçimde geliştirmelisiniz. Kısaca albenisi olmalı  ve iştahınızı artırmalıdır.

İlgili Kelimeler: , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)