şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Kilo almaya çalışmak kilo vermek kadar zor fakat imkânsız bir durum değildir. Tedavi için öncelikle kilo alabilmek için gerekli koşulun sağlanması gerekir. Bu koşul ise öncelikle vücuda giren yani besinlerden aldığımız enerjinin harcadığımız enerjiden daha yüksek olmasıdır. Eğer ki aldığımız enerji verdiğimiz enerjiden fazla ise kilo alabiliriz. Aksi takdirde kilo kaybı söz konusu olur. Peki, vücut hangi durumlarda enerji harcar?

Yaptığımız günlük aktiviteler (rutin faaliyetler), bulunduğumuz fiziksel (spor vb.), termogenez (vücudun aldığımız enerjiyi kullanarak fizyolojik olarak ısı üretmesi) ve metabolizmamızın hızı (sindirim, boşaltım, solunum sistemleri vs) bizim enerji harcadığımız durumlardır. Bu durumlarda harcadığımız enerji toplamı aldığımız enerjiden fazla ise kilo veririz. Fakat biz istemesek de vücudumuz bazı durumlarda gereğinden fazla enerji harcayabiliyor. Bu durumlar, örneğin; hormonlar, genetik yapı, hastalıklar, kas sistemi, strestir. Bu durumlarda metabolizmamız gereğinden fazla çalıştığından kilo kaybı durumu söz konusu olur ve kilo almak mümkün olmaz. Peki, bu durumun tedavisi nasıl gerçekleşir?
diyetisyen iletişimYaptırdığımız tıbbi testlerden sonra şayet herhangi bir parazit ya da bağırsak rahatsızlığı yok ise (aksi takdirde doktor tetkiklerinden sonra) tedaviye başlanır. Öncelikle girilen metabolizma testiyle vücudun harcadığı toplam enerji miktarı bulunur ve doğal olarak bu sonuç bize, kilo artışı için almamız gereken minimum enerji miktarını bize gösterir. Kilo verme durumunda olduğu gibi kilo almak isteyen birey yine programlı bir şekilde beslenip alması gereken minimum enerjiyi besinlerden almalıdır. Birey bu uzun tedavi döneminden sonra istediği kiloya ulaştığı takdirde programı bırakmamalıdır. Unutulmamalıdır ki önemli olan istediği kiloya ulaşmak değil, önemli olan o kiloda sabit kalabilmektir. İdeal kiloyu koruyabilme açısından birey programa devam etmeli, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli, beslenme konusunda mümkünse eğitim alıp uzman tarafından takip edilmelidir. Bir miktar kilo aldıktan sonra asla bunu kendi başınıza devam edebileceğinizi düşünmemelisiniz. Mutlaka bir uzman tarafında kontrol altında tutulmalısınız, izlenmelisiniz. Unutulmamalıdır ki kilo alma durumu asla göründüğü kadar imkânsız bir durum değildir. Zordur fakat tedavisi mümkündür. Gerekli özveri sağlandığı takdirde sizi ideal kilonuza ulaştırabilecek programlar daima vardır. Programları ihmal etmediğiniz takdirde ideal kilonuza ve sağlığınıza ulaşabileceksiniz.
basinda-diyetisyen-isin-sayin

İlgili Kelimeler: , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)