şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
Kemerburgaz Diyetisyen

Birçok kişi devamlı alınan kilolardan ve sürekli diyet yapmak durumunda kalmaktan şikâyet etmektedir. Kemerburgaz diyetisyen bilgilerinden uzak kalan danışanlar, yapılan yanlış diyetler, uzun süreli açlıklar, şok perhizler, zayıflamak için içilen çeşit çeşit bitki çayları, zayıflama hapları gibi çeşitli yöntemler denendiği halde kısa vadede kilo verme gerçekleşse bile uzun vadede sabit kiloda kalma ve bu sürecin etkili bir şekilde sonuçlanması mümkün olmamaktadır. Bu özellikle kadınlarda genelde de toplum genelinde karşılaşılan bir sorun olmakta ve yaşam koşullarını etkilemektedir. Kilo almayı etkileyen birçok yaşam stili faktörü bulunmaktadır. Bunlarda gerçekleştirilen küçük değişiklikler kilo vermede ve bu eylemin kalıcı olmasında etkili olabilmektedir.

Kilo almayı etkileyen faktörlerden en önemlisi yaşam tarzıdır. Gün içinde verilen kalorilerden daha çok alınması vücutta yağlanmaya ve kilo alımına sebebiyet vermektedir. Uzun süre hareketsiz işlerde çalışılması, ofis ortamlarında sürekli yüksek enerjili atıştırmalıkların ve kafeinli içeceklerin tüketilmesi en önemli kilo alma sebeplerinden bir tanesidir. Bunun önüne geçebilmek için ofise ulaşım sağlarken, birkaç durak önceden inerek bu mesafeyi yürümek, ofis içinde küçük yürüyüşler ve ofis içi hareketler ile egzersizler yapmak arabayla gidilmesi durumunda ise arabayı biraz daha uzağa park ederek arada kalan mesafeyi yürüyerek kat etmek gibi önlemler alınabilir.

Kemerburgaz Diyetisyen Işın Sayın

Kilo almak üzerinde etkili olan bir diğer faktör ise, düzensiz beslenme ve öğün atlamaktır. Kilo vermek için yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de uzun süreli açlıklar ve gerekli öğünlerin atlanmasıdır. Yine yoğun çalışan kişilerde vakit bulamamak ya da iş arasında unutmak yoluyla öğün atlamak da sık görülebilmekte ve bu da kilo alınımına sebebiyet verebilmektedir. Beslenme stillerinde bunlara ek olarak yapılan hatalardan bir tanesi de işlenmiş hazır gıdaların tercih edilmesidir. Çoğunlukla trans yağlar ve yüksek tuz ile şeker içeren bu tarz gıdalar hem sağlığa zararlı, hem de kilo alınımına yardımcı olmaktadırlar. Ayrıca yemeği hızlı yemek, akşam geç saatlerde beslenmek, içilen su miktarının az olması gibi etkenler de kişilerin kilo alması üzerinde etkilidir.
basında uzman diyetisyen ışın sayınHayat koşullarında değiştirilmesi gereken durumlardan bir tanesi de uyku düzenidir. Düzensiz uykuya sahip bireyler, abur cubur tüketmeye daha meyilli olmaktadır. Gece geç saatlerde ve uykudan hemen önce yenilen yiyecekler de yavaşlayan metabolizma hızının etkisiyle kalori depolanması ve yağlanma olarak geri dönmektedir. Ayrıca yeterli uyku alınmadığında tokluk hissi kazandıran leptin hormonu salınımı da azalmakta bu da açlığın giderilememesine neden olmaktadır. Leptin haricinde vücutta açlık tokluk metabolizması üzerinde etkili olan başka hormonlar da bulunmaktadır. Pankreastan salgılanan insülin hormonunun aşırı salınımı hipoglisemi oluşumuna ve yemek yenmesi sonucu ani şeker düşmesine sebebiyet vermektedir. Bu da insülin direnci oluşturarak kilo alınımına yol açmaktadır. Tiroid hormonları da metabolizmayı kontrol eden hormonlardandır ve az salgılanması sonucu hipotiroidi oluşarak kilo alınımına yol açan faktörleri oluşturmaktadır. Tüm bu faktörlerin haricinde psikolojik faktörler de yeme davranışları üzerinde etkilidir. Moral bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi psikolojik durumlar ya da bazı kişiler için mutlu ve heyecanlı anlar kişileri fazla yemeye itmektedir. Son olarak, genetik faktörler de kilo alımı üzerinde etkilidir. Kemerburgaz diyetisyen olarak yapılan araştırmalar, kalıtsal olarak sahip olunan metabolizma yavaşlığı, anne-babasının kilolu olan çocukların da kilolu olma ihtimalinin artması gibi etkenler de kilo alınmasında, vücut ağırlığının artmasında önemlidir. Ayrıca ailenin mevcut yemek düzeninin çocuklar üzerinde de uygulanması, çocuğa yemesi gerekenden fazla yiyecek verilmesi ve çikolata şeker gibi yüksek kalorili gıdalar bireylerin küçük yaştan böyle alışkanlıklar kazanmasına ve ileride kilolu bireyler olmasına yol açmaktadır.
https://sislidiyetisyen.com.tr/kemerburgaz-diyetisyen/

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)