şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
hipertansiyon ve beslenme

Hipertansiyon ve Beslenme küçük ve büyük tansiyon olarak ikiye ayrılan ve aslında 18 yaşını doldurmuş olan herkesin kontrol ederek tansiyon değerlerine ulaşması oldukça önemlidir. Büyük tansiyonun 140 mmHG olması küçük tansiyonun da 90 mmHg olması hipertansiyon yani halk arasında yüksek tansiyon ismi ile adlandırılmaktadır. Kabul edilen normal değerler ise büyük tansiyon için 12 küçük tansiyon için 8 olması olacaktır.
Sizlerde kan basıncınızın değerlendirmesini yaparak risk grubunuzda olup olmadığınızı ya da direk hipertansiyon tanısının koyulup koyulmamasına yardımcı olabilirsiniz. Hipertansiyon ve beslenme kendi içinde bile normal seyirde, 1. Derecede ve 2.derece olarak ayılıyor. Elbette risk grubunuzda olmanızın sizlerin çok daha dikkatli olması anlamına geldiğini de unutmayınız.

Hipertansiyon Türkiye’de ne sıklıkta görünüyor
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon ülkemizde her 3 kişiden birinde görünebilmektedir. Oran olarak oldukça yüksek olan bu değer özellikle ileri yaş grubundaki kişileri daha da korkutuyor. Yapılan analizlere göre ise kadınlar hipertansiyon rahatsızlığında biraz daha önde bulunuyor.

Yüksek tansiyon ne zaman artar ne zaman iner? Beslenme nasıl olmalıdır?
Hipertansiyon özellikle 18 yaş grubundan sonra görünmeye başlar ve kişi yaş aldıkça da tansiyon sorunları büyüyerek devam eder. 18 yaş grubu ülkemizde çok görünmekte ve daha çok 35 yaşından sonra kişiler yoğun olarak hipertansiyon sorunları ile karşılaşmaya başlamaktadırlar.
diyetisyen iletişim
Hipertansiyon genetik olarak da devam etmektedir. Yani genellikle hastalara baktığınızda anne, baba, hala, teyze gibi yakınlarında da yüksek tansiyon sorunlarının olduğunu çok sık görebilirsiniz.
Yine şişmanlık yüksek tansiyonu tetikleyen durumlardan biri. Bu sebeple Hipertansiyon hastaları kilolarına dikkat etmeye gayret etmelidirler.  Şeker hastalarında da yine Hipertansiyon oldukça sık görülebilir. Bu hastayı elbette biraz daha fazla zorlayabilir.
Az hareket etmek yüksek tansiyonu daha da arttırır. Bu sebeple dengeli ve kontrollü şekilde spor yapmak ve hareketli olmak sizi korumaya çalışıyor olacak. Stres ve alkol tüketimi yüksek tansiyonun bir diğer düşmanıdır. Özellikle yüksek risk grubundaysanız stresten, aşırı heyecanlardan kaçınmalısınız. Son olarak Hipertansiyonu tetikleyen ve arttıranlardan bir diğeri de tuz olacaktır. Aşırı tuz tüketimi sonrası yüksek tansiyonun arttığını görebilirsiniz.

Hipertansiyon tedavisi
Hipertansiyon tedavisi kontrol altına alınır ve hasta dikkat ettiği sürece daha kaliteli bir yaşam sürmeye devam eder. Özellikle tuz alımlarına dikkat etmeli ve aşırıdan kaçınmalısınız. Günlük 1.5 gram kadar tuz alımı yeterli olacaktır. Öyle ki zaten bunu hem ekmekten hem sudan da alabiliyorsunuz. Bunun haricinde yemeklere tuz atmaktan kaçının. İlk zamanlar sizleri çok zorluyor olsada bir süre sonra damak zevkiniz buna alışıyor olacaktır.
Kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durunuz ve yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye dikkat ediniz. Aynı zamanda beslenmenin yanı sıra kilonuza da çok dikkat etmek ve boy kilo endeksinizin orantılı olmasına uyum sağlamalısınız. Bunların yanı sıra haftada ortalama olarak 3 gün yarım saatlik bir yürüyüş yaparak dengede tutmaya gayret edebilirsiniz.
Kısaca Hipertansiyon hastalığında beslenme düzeninize dikkat ederek ve diğer ayrıntıları es geçmeden uygularsanız oldukça olumlu sonuçlar aldığınızı sizlerde kendiniz göreceksiniz…

İlgili Kelimeler: , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (4 Oy Verildi, Ortalama: 4,75 / 5)