şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Geçmişten beri doğru beslenme alışkanlığı kazanmayan ve spor yapmayan insanlar kilo problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Kişi kendi çapında buna dur demek için de internet üzerinden veya etraftan duyulan yanlış diyet listelerine başvurmakta bu yüzden sağlığını mahvetmektedir. Sağlıklı kilo vermediği için de diyet bitiminde kat ve kat verdiği kiloların fazlasını almaktadır. Bu yapılan yanlışlar insanın obez olma yolunda ilerlemesine yol açmaktadır.

Obezitenin tanımını yapabilmek için önce ideal kilonun ne demek olduğunu belirtmek gerekmektedir. İdeal kilo dünya sağlık örgütüne göre insanın, hayatını en sağlıklı şekilde geçirebilmesi için gereken kilo değeridir. Obezite de bu ideal kilonun üzerinde fazlasıyla sahip olunan kilo değerine verilen addır. Obezitenin vücut kütle indeksinin fazlalığına göre katmanları bulunmakla beraber gelinebilecek en son nokta morbid obezitedir. Morbid obezite yani aşırı şişman olan insanların iç organların yağlanması nedeniyle organların görevlerini yerine getirememesine, bununla beraber kişinin ölüm riski yüzdesinin yükselmesine neden olmaktadır.

İnsanın obez olmasının en büyük nedeni küçükken doğru öğretilmeyen beslenme alışkanlığı yüzündendir. Özellikle yemeğin çoğunu yemeyen çocukların anneleri gelişsin büyüsün amacıyla çocuğuna zorla yemek yedirmesi, ya da uslu durması için rüşvet niyetine cola, cips gibi abur cuburların yedirilmesi, çocuğun brokoli, enginar gibi yiyeceklerle tanıştırılmaması çocuğun beyninde beslenme alışkanlığını yanlış kodlamasına neden olmaktadır. Bu hataların yıllarca üst üste birikmesi geleceğin obez insanın doğmasına katkı sağlamaktadır.

Spor da vücudumuzun yemek su gibi temel ihtiyacıdır aslında. Günde siz, sizin için gereken kaloriden fazlasını almasanız ancak bütün gün evde oturup spor yapmazsanız yine kilo alırsınız. Hayatınızda küçük değişikler yaratarak da spor yapabilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak buna örnek verilebilir. Spor konusunda en önemli nokta ise spor yapmayı hayat felsefesi haline getirebilmektir.

İnsan çevresiyle iletişim halinde sosyal bir canlıdır. Bu yüzden çevresindeki sevdiği insanların ölümü veya kişiye karşı yanlış davranış tutumları insanın psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Birine kızdığında, depresyondayken aşırı yemek yeme durumunda olan insanlar diyetisyen ile beraber bir psikologa görünmeleri gerekmektedir.

Aynalara bakamama, ya da mağazalara girip bu kıyafet bana olur mu gibi düşünceleri, davranışları hayatınızda silmek sizin elinizde. Fazla kilonuzla savaşmak için atacağınız ilk adım bu işin ehli olan, güvendiğiniz bir diyetisyen uzmana görünmek olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)