şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
goji berry

Faydaları saymakla bitmeyen bir meyve olan goji berry birçok isimle anılmaktadır. Türkiye’de ‘kurt üzümü‘ olarak da bilinmekte olan bu meyvenin diğer bir adı da ‘süper meyve’ olarak geçmektedir. Orijinal olarak Orta Asya’dan dünyaya yayılan bu mucizevi meyve ile insanlar daha çok zayıflamayı hedeflemektedir. Ancak antioksidan özelliği olan bu meyve tıp alanında da kullanılmaktadır.
Küçük minik yumuşak meyveleri olan goji berry çalı şeklinde bir bitkinin meyveleridir. Bu bitkinin öyle enteresan bir özel durumu var ki yaprağından sapına, çekirdeğine kadar asla hiç bir kısmı atılmaz. Çünkü çok değerli ve çok etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Yapraklarından ve saplarından yağ yapılarak cilt bakımı için kullanılır. Kurutularak yendiği zaman üzüm gibi antioksidan bir özelliği olduğu için hücreleri temizler çekirdekleri aynı şekilde çok faydalıdır.
Goji berry ne işe yarar?
Sakinleştirici bir özelliği olduğu gibi hafızayı artırır ve kasların büyümesine yardımcı olur. Vücuttaki tümörlere karşı öldürücü özelliği bulunmaktadır. Lösemi rahatsızlığına karşı aktif doğal bir bileşiktir. Göz problemleri için oldukça etkili ve güçlü bir ilaç özelliği vardır. Kan basıncını düzenli şekilde kan basıncını düzenler. Çok güçlü bir C vitamini deposudur. Örnek olarak portakalın yüz katı oranında C vitamini içerir. En önemli özelliklerinden birisi içerdiği germanyum sayesinde kansere karşı önemli bir koruyucudur.
Bu minik meyve oldukça soluk ve tatlıdır. Ülkemizde kiraz ve yaban mersini arasında bir lezzeti olduğunu söyleyebiliriz. Parlak ve kırmızı renkli meyveleri oldukça lezzetlidir. Yapraklarından çay demlenerek içildiği zaman vücutta dinginlik ve sakinlik verir.
Bu inanılmaz faydalı meyve goji berry o kadar çok özelliği içeriğinde barındırdığı için doğal olarak Türkiye’de de büyük talep görmektedir. Bu amaçla bu bitkinin üretimi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla ilgi görmeye başlamıştır. Yetiştirmek için bol güneşli ve sulu ortamların tercih edilmesi gerekir.
Daha detaylı bilgi için Diyetisyen Işın Sayın ile İletişime Geçiniz.
sislidiyetisyen.com.tr

İlgili Kelimeler: , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)