şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
kurumsal diyetisyen

FİRMALARDA BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIĞI
Tüm dünyada fast foodlar, bilinçsiz ve dengesiz beslenme ile her geçen gün obezite oranı artmakta. Büyük küçük herkesin ortak sorunu olan kilo insan sağlığını tehdit eden, yaşam kalitesini düşüren, asosyalleştiren büyük bir sorundur. Ruhen, bedenen sağlıklı bireyler üretken bir toplumun temelini oluşturmaktadır. Peki, beslenme nedir? Yaşamımızın her döneminde sağlığımız için gerekli olan tüm besinlerden yeterli miktarlarda almaktır. Büyüme, gelişme, fizyolojik işlevlerini sürdürmek için beslenmeye yeteri kadar önem verilmelidir. Beslenme hiçbir zaman karın doyurmak değildir. Aşırı miktarda besin tüketimi ile aşırı kilo alımı gerçekleşir ve bunun sonucunda herkesin bildiği yüksek tansiyon, obezite, kalp-damar hastalıkları, psikolojik problemler vb. bir sürü sağlık sorunu oluşur. Aşırı kilo alımları ile bilinçsiz diyetlerle dahada büyük telafisi olmayan sorunlarla hatta ölümlerle bile karşılaşılır. Pekâlâ, bu gibi durumlarda ne yapılmalı? Öncelikle diyet nedir nasıl bir diyet programı uygulanmalı iyice bilinmelidir. Diyet kişinin sağlığını, kilosunu kontrol etmek korumak için yapılan, normale oranla protein, karbonhidrat, kalori hesabı yapılarak uygulanan bilinçli düzenli beslenme şeklidir. Sağlıklı, bilinçli uygulanan diyetlerle hem fiziksel, hem psikolojik sağlıklı bir hayat sürdürülebilir. Anlaşıldığı gibi Beslenme ve Diyet birbirinden ayrılmaz bir ikilidir sağlık için. Hayatımızın her alanında bu ikili ile yaşamımızı dengede tutmak çok önemlidir.

diyetisyen iletişim

İş ortamında da sağlıklı verimli bireyler olması için Beslenme ve Diyete işverenler tarafından gereken önem gösterilmelidir. Amerika’da uzun yıllardır firmalar için beslenme danışmanlığı kullanılmaktadır. Türkiye ‘de 2003 yılından itibaren başlanan bu eğitim hizmeti ile çalışanlara, yöneticilere doğru kilo yönetimi, sağlıklı menü seçimi ve satın alımı gibi hizmetleri sağlanmaktadır. Beslenme danışmanlığı şirkette belli başlı başlıklarda hizmet vermektedir;

1) Beslenme danışmanlığı ile çalışanların hastalıklara bağlı olarak işe gelmeme oranları düşer.
2) Beslenme danışmanı tavsiyeleri ile sağlıklı çalışan sayısı artmaktadır.
3) Sağlıklı beslenme ve kontrollü diyetler sayesinde sağlık harcamaları düşerek buna bağlı olarak sigorta payı ve poliçe satın almada avantaj sağlarlar.
4) Firmalara beslenme danışmanlığı ile çalışanların verimliliği artar.
5) Menülerin doğru seçimi ile mutfaktaki atıklar azalarak, satın almada kar elde edilir.
6) Özel diyetler ile sağlıklı kilo kaybına bağlı işyeri kazaları azalır.
7) Spor ve motive eden önerilerle grup içi iletişim artmaktadır.
8) Çalışanların kendi başlarına bilinçsiz uyguladığı diyetler ile çabuk yorulma, sürekli halsizlik şikâyetleri artarken firmaların beslenme danışmanları sayesinde çalışanların sağlığı bununla beraber performansları olumlu yönde etkilenecektir.

Beslenme danışmanlığı hizmeti; gıda satın alımında, mutfakta eğitim programı, sağlıklı beslenme menüleri oluşturmaktadır. Beslenme danışmanlığı tek olarak kilo verme ve diyetle ilgili değildir. Ayrıca her bir çalışanın ömür boyu kaliteli beslenmeyi ve özel beslenme önerileri eğitimi vermektedir. Bu konuların belli başlıca olanları:

1) Diyabet ve beslenme
2) Gebelik ve beslenme
3) Kolesterol ve beslenme
4) Yüksek tansiyon ve beslenme
5) Kanser ve beslenme
6) Antioksidanlar, vitaminler ve beslenme
7) Karaciğer yağlanması ve beslenmedir.

İlgili Kelimeler: , , , , , , , , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)