şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
esentepe diyetisyen

Diyabetlilere ‘nar ekşisi’ uyarısı son derece önemli bir çağrı olup, Esentepe diyetisyen son dönemde sıkça tekrar edilmektedir. Sade nar ekşisinin oldukça ekşi bir ürün olduğu bilinmektedir ve piyasada bulunan bazı şeker katkılı ürünler bu tadı daha kolay yenebilecek hale getirilmiştir. Ancak nar ekşisi sosu olarak geçen bu tarz ürünlerdeki yüksek şeker içeriği diyabet hastalarına sıkıntılar yaşatabilmektedir ve çok dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü glikoz şurubu oldukça tehlikeli bir maddedir.

ŞEKER HASTALARINDA NAR EKŞİSİ TÜKETİMİ VE OLUŞAN SORUNLAR
Antioksidan özelliği olan nar meyvesi zamanla atmosferle olan ilişkisiyle bu özelliğini yitirmektedir. Nar ekşisinin yapım aşamaları da atmosferle ilişkiyi arttırarak bu olayın meydana gelmesini sağlamaktadır. Nar ekşisinin en doğru ve güvenli tüketimi için öncelikle glikoz şurubu olamamasına ve yüzde yüz doğal olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında ışık almayacak bir şekilde saklanması önemlidir. Hava almaması gereken bu ürünün doğru saklama biçimlerine dikkat edilip, kavanoz seçimlerini iyi yapmak gerekir. Kullanılmadığında kaplar iyice kapatılmazsa havayla reaksiyon meydana geleceğinden ürünün özelliği zaman içerisinde bozulacaktır. Mümkün oldukça hızlı bir biçimde tüketilecek ufak boylu kaplarda saklanması da ürününün özelliğini fazla yitirmeden yenmiş olmasına yardımcı olur. Evde olmadığımız zamanlarda restoranlarda yemek yenirken bu sostan istemek çok güvenli olamayacağı için muadili olabilecek balzamik sosunu kullanabiliriz.

diyetisyen iletişim

Kalp damar sorunları yaşayan insanlarda ve obezite teşhisi konulan kişilerinde bu sostan uzak durması en doğrusu olacaktır. Çok az kullanıldığını ve bir zararı olamayacağını düşünen pek çok kişide maalesef bazı büyük etkiler bırakmakta ve yaşadıkları hastalıkların iyice ilerlemesine yol açabilmektedir. Esentepe diyetisyen olarak önerimiz Diyabet gibi hastalıklara eğilimi olan kişilerin de kesinlikle uzak durması gereken ürünlerden birisi nar ekşisi soslarıdır. İnsülin direnci, reaktif hipoglisemi ve açlık glikozu bozukluğu yaşayan hastalarda mutlaka uzak durmak zorundalar. Bu hastaların tedavi süreçlerinde glikoz şurubu içeren ürünleri çok fazla tüketmeleri bütün tedaviyi tehlikeye attığı gibi yaşamsal riskleri de oluşturmaktadır. Özellikle insülin hormonu iğnesi olmak zorunda olan hastalar tip 1 şeker hastalığına yakalanmış kişiler çok dikkat etmelidir.

basında uzman diyetisyen ışın sayın

 

İlgili Kelimeler: , , , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)