şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Elma Sirkesi Zayıflanırmı? | Diyetisyen

Elma sirkesinin vücudumuza olan faydalarını her geçen gün çeşitli mecralardan ve doktorlardan ve diyetisyenlerden  öğreniyoruz. Elma sirkesi sayamayacağımız kadar çok faydası var ki; kan şekerini dengelemesi, yüksek tansiyonu düşürmesi, kolesterolü istenilen ölçüde tutması… Buna benzer daha onlarca faydası olan elma sirkesi, son zamanlarda ise zayıflamaya yardımcı olur mu diye merak edilen konular arasında yerini aldı. Elma sirkesinin zayıflamaya olan etkisini ortaya çıkarmak için yapılan pek fazla çalışma yok. Dünyada ise sadece Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda bu konu hakkında veriler elde edilmiştir. Araştırmada 175 şişman (obez) ve sağlıklı birey, günlük diyetlerine ek olarak, elma sirkesi veya su tüketmiş. Aynı diyetleri uygulayan kişilerde; sirke kullananların az bir farkla, daha fazla kilo verdiği ortaya çıkmıştır. Elma sirkesi tüketen kişiler 3 aylık süre içinde ortalama 1 –  2 kilo vermiştir.

Elma sirkesi kullanmak, daha geç acıkmaya ve yemek aralarını gittikçe daha da açmayı sağlar. Dolayısıyla daha az yediğimiz için daha az kalori alırız. Bu etkilerin nedeni ise elma sirkesinin kan şekerini düşürmesidir. Aynı zamanda yiyeceklerin glisemik indeksini de düşürmeye olanak sağlar.  Kan şekerinin düşmesi demek şeker krizlerinin de önüne geçilmesi demektir. Özellikle regl döneminde şeker krizi tutanlar, zayıflamak için elma sirkesinden faydalanabilirler.

Bol nişastalı bir yemekte elma sirkesi eklenmiş salata tüketmek, sindirime yardımcı olur. Bağırsakların daha rahat çalışması ve probiyotik bakteriler için de faydalı olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca potasyum ve enzim içerdiğinden yorgunluğa iyi geldiği bilinmektedir. Karaciğeri temizleyerek kan dolaşımını desteklediği bilinmektedir. Mukusun seyreltilmesiyle beraber lenf düğümcüklerini temizler.

Evde elma sirkesi yapmak isterseniz: Yaklaşık 15 – 20 adet elmayı iyice yıkadıktan sonra kabuklarıyla beraber küçük küpler halinde doğrayın. Doğranmış elmaları 5 – 6 litrelik bir cam kavanoza koyup, üzerini kapatacak kadar su ekleyin. Yarım su bardağından biraz eksik olacak kadar nohut, yarım çay bardağı şeker ve 1 su bardağı sirke ekleyin. Tülbentle bağlayarak üzerini kapatın. Yaklaşık 30 – 40 gün sonra etrafında uçuşan sirke sinekleri de size sirkenizin hazır olduğunu gösterecektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 3,00 / 5)