şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
dukan diyeti

Son zamanların en sık bahsedilen diyetlerinden birisi Dukan diyeti, protein ağırlıklı olarak beslenmeye dayanan ve dört aşamadan oluşan bir diyettir.

Birinci aşamada protein ağırlıklı beslenmek esastır. İkinci aşamada hem sebze hem de protein tercihi yaparak beslenmek mümkündür. Üçüncü aşamada hem meyve hem ekmek ve sonrasında haftada iki gün karbonhidrat seçerek beslenme esasına dayanır. Dördüncü aşamada ise tamamen serbest bırakılarak istediğiniz gibi tercihler yapabiliyorsunuz. Ve bunlara ilaveten haftada bir gün protein ile beslenmek zorundasınız.

Bu diyetin insan sağlığı açısından ne gibi etkileri olduğunu açıklamaya çalışalım. Dukan diyeti daha çok protein ağırlıklı beslenmeye dayandığı için bilhassa karın yağları ve kolesterol seviyelerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Kan yağlarının artması da kalp damarlarında oluşacak olan plakların artmasına sebep olmaktadır. Ve bunun sonucunda damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi sorunların önceden belirlenmesi güçlük kazanıyor. Proteinlerin yıkımı ile meydana gelen atık maddelerin ürik asit veya üre seviyesi yukarılara çıkabiliyor. Böyle olunca da böbrek işlevlerinin kaybolmasına sebebiyet verebiliyor. Ayrıca ürik asitin artması gut hastalığına da sebep olabiliyor. Ürik asitin böbreklerde taş oluşumuna da zemin hazırladığı bilinmektedir.

Dukan diyeti ile protein tüketimi çok fazla olması; dolayısıyla karbonhidratın azalması sonucunda vücudun dengesi bozulmaktadır. Bunun sonucunda da halsizlik ortaya çıkar. Ayrıca lif alımı azaldığı için bağırsak hareketlerinde azalma görülür. Böylece kabızlık meydana gelir. Antioksidan içeren yiyeceklerin tüketilmemesi sebebiyle bağışıklık sistemi iyice deforme olur. Eğer bu diyete devam edilirse ve sonunda serbest bırakılırsa bu sefer hızlı kilo alımı ortaya çıkacaktır. Proteinin birden kesilip karbonhidrata ağırlık verilmesi sonucunda insülin direnci de gelişecektir. Bunun sonucunda da diyabete yatkınlık gittikçe artacaktır. Sebze ve meyve tüketiminin az olması sebebiyle bağırsakların iyi çalışmaması kabızlık sorununu ortaya çıkaracak, dolayısıyla vitamin eksikliği gözlenecektir.
Sonuç olarak şunu söylemek gerekir ki, Dukan diyeti sağlıklı insanların sağlığının bozulmasına sebep olurken, bizim beslenme alışkanlığınızı tamamen ters olması sebebiyle de fazla tercih edilmemektedir.

Unutulmaması gereken en önemli konu kilo vermek için geçici çözümler işe yaramaz. Kilo ile başa çıkmak için en iyi yöntem herkesin kabul ettiği sağlıklı yaşam reçeteleri ve dengeli beslenmedir. Bu da uzmanların en güzel şekilde tarif ettiği şekilde her türlü gıdadan yeteri kadar yenmesi anlamına gelmektedir.

İlgili Kelimeler: , , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)