şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Dışarıda yemek yemek özellikle yemek yediğiniz restorana göre  olumsuz etkiler oluşturabilir. Yediğiniz yere göre daha yağlı ve sağlıksız besin tüketme ihtimaliniz mevcuttur. Peki, dışarıda yemek yiyerek bu durumlardan nasıl korunabilirsiniz?
Öncelikle çeşitliliği yani menü zenginliği bulunan restoranları tercih etmenizi öneririz. Ne kadar çok çeşitlilik olursa yiyeceğiniz kalori, tuz, yağ, protein oranını belirlemeniz o kadar kolay olur. Yemek öncesinde ise yiyeceğiniz ara öğünlerle birlikte ana yemeğe fazla ihtiyaç duyamayacağınız gibi size daha sağlıklı bir besin alışkanlığı da kazandırır.
Yemek yemeden önce ne yiyeceğinizi planlamanız ve plana sadık kalmanız çok önemlidir. Aşırıya kaçmamalı ya da gereğinden az besin tüketmemelisiniz. Planınız dahilinde siparişi vermeniz ve fazlaya kaçmamanız çok önemlidir.
İş, okul, özel hayat nedeniyle çoğu zaman dışarıda yemek yemeniz gerekiyorsa menü dilini öğrenmeniz çok önemlidir. Yemeklerin pişiriliş tarzları, kalori oranları, yağ ve tuz oranlarını belirleyin ve ona göre siparişinizi verin.
Lokmaları yavaş yavaş çiğnemeniz ve tam olarak doymadan önce yemeği bırakmanız çok önemlidir aksi takdirde bu sizde sindirim rahatsızlıkları meydana getirebilir. Çok ve yavaş çiğnemek kan şekerinizin dengesizliğini de düzenleyeceği gibi sindirim sırasında herhangi bir problem çıkarmaz.
İç ve kuyruk yağı ayrıca deriden meydana gelen yiyecekleri tüketmemeniz çok önemlidir. Kebap çeşitleri, iskender, beyti ve tavuk kanadını tüketmemeniz önemlidir. Aksi takdirde damarlarınızın tıkanma ihtimali mevcuttur. Yağsız ve derisiz siparişler sizin sağlığınız ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı elde etmeniz açısından son derece önemlidir.
diyetisyen iletişimRestorana gittiğinizde sipariş vermeden önce garsona menüyle ilgili yani sipariş etmeyi düşündüğünüz her yiyeceğin özelliğini sorunuz. Kuyruk yağı var mı etler yağsız mı şeklinde sormanız sipariş vermeniz açısından size bir fikir edinmenizi sağlar. Bu açıdan garsonla iletişime geçmeniz son derece önemlidir, çekinmeden iletişime geçip sormanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde restoranda etinizin yanında gelmesi muhtemel pilavı da reddetmeniz önemlidir. Restoranda pişirilen pilavlar soğuktur ve tencere altında kalan yağlarla birlikte tabağa konulur ayrıca lezzetsizdir. Eğer tadarsanız ve size lezzetli gelmişse muhtemelen koruyucu katkı maddesi tavuk suyu tabletler kullanılarak yapılmış demektir. Bunlarda zararlı katkı maddelerinden birkaçıdır.
İş hayatındaysanız ve öğle yemeğinden sonra tatlı tüketecekseniz tatlının boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Tadımlık şeklinde olmazsa zihinsel performansınızı düşüreceği gibi iş hayatınızın günlük öğleden sonraki kısmını olumsuz etkiler.
basinda-diyetisyen-isin-sayin
Son olarak yemeklerin yanında içecek olarak şekerli şeyler söylememenizi tavsiye ederiz. Onların yerine ayran ya da şekersiz soğuk çaylar içmeniz daha yararlıdır. Ayrıca yemekle birlikte fazla içmemeniz suretiyle 1 bardak su da sağlık açısından önemlidir.

İlgili Kelimeler: , ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)