şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69
şekerlerin çocuklara zararları

Çoğumuz çocukların şekerli gıdaları sevdiğini düşünür ve bazen onları mutlu etmek için onlara şeker veririz. Örneğin, çocuğumuz düştüğünde ve ağladığında veya mutsuz olduğunda ona şekerli gıdalar vererek onu mutlu etmeye çalışırız. Ya da şekeri, çocuğumuzu teşvik etmek için kullanırız. Yaramazlık yapmazsa ona çikolata veririz ve bu şekilde ona uslu durmayı öğrettiğimizi sanırız. Ancak bu yaklaşım pek de doğru olmayabilir ve çocuğun psikolojisini ileriki yaşlarda aşırı şeker tüketimine motive edebilir.

Her şeyden önce şekerin ne kadar zararlı olduğu son yıllarda yapılan pek çok çalışmayla ortaya çıktı. Şekerin bazı zararları şunlardır: kanser hücrelerini besler, yüksek kalori içerir ve kilo almaya sebep olabilir, tansiyon hastalıklarını tetikler. Uzman diyetisyen görüşleri ; çocuklarımıza ödül olarak şekerli gıdalar vererek onları ileride daha çok şeker tüketmeye hazırlamaktadır. Böylece ileri yaşlarda bu zararları görme olasılıkları artıyor. Çocuklarımız mutsuz olduğu zaman onlara şekerli gıda vererek onları mutlu etmeye çalışmamız onların zihninde şöyle bir bağlantıya sebep oluyor:” Şeker, beni mutlu ediyor”. Bu bağlantılar çok küçük yaşta oluştuğu için değiştirmek de zorlaşıyor ve çocuklar büyüdüğü zaman her mutsuzluğunda şeker tüketmeye devam ediyor. Şekeri ödül olarak kullanmamız da sakıncalı bir davranış. Çünkü bunun sonucunda çocuk başarılarını şekerle bağdaştırıyor ve ileri yaşlarda başarılarının sonrasında kendisini şeker ile ödüllendirmeye devam edebiliyor. Bu gibi yaklaşımlar yerine çocuğa mutlu ve mutsuz anlarında yanında olacağınızı göstermeniz en iyi yöntemlerden biri. Çocuğunuz mutsuz olduğunda yanında olduğunuzu göstermeniz onun kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Çocukluktaki bu güven hissi çok önemlidir ve ileri yaşlardaki psikolojik denge ile bağlantılıdır. Ödül olarak ona şeker vermek yerine, çocuğunuzun davranışını beğendiğinizi belli etmeniz yeterlidir. Bu onun için şeker ya da bir oyuncaktan çok daha güzel bir hediye olacaktır.

Şekerin pek çok zararı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu onunla mutlu etmeye çalışırken bir bakıma onu şekere bağımlı hale getirebilirsiniz. Çocuklara şekerli gıda vermeyin. Çocuğunuzun yanında olmaya onu güvende hissettirmeye çalışın ve gerektiğinde de onu övün.

İlgili Kelimeler: ,

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)