şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Diyetisyen denilince insanların akıllarında yaptığı ilk ve tek çağırışım kilo aldıran ya da kilo vermesini sağlayan insanın olduğunu düşüncesidir. Bu algının yanlış olduğunu belirterek bir diyetisyenin ne gibi işler yaptığından bahsetmek istiyorum. Bir diyetisyen sizler sadece diyet listesi hazırlamak gibi bir görevi yoktur. Bunun yanında besinlerin işlenmesi, hazırlanması, pişirilmesi, depolanması sırasında oluşan değişikliklerin insan vücudundaki etkilerinin neler olup olamadığını inceler, toplumun yanlış beslenme alışkanlıklarını araştırarak bu soruna nasıl bir çözüm getirilmesi gerektiğini çözümlemeye çalışır, insanları sağlıklı beslenme konusunda eğitir, diyet ürünleri farklı şekillerde geliştirebilir bunun gibi birçok göreve sahiptir. Bunun yanında diyetisyenlik oldukça zor ve sabır isteyen bir meslek grubudur. Ve yanlış beslenmeden artan sağlık sorunları ile de birçok il ve ilçe olan yerlerde bulunmaktadır. Örneğin, İstanbul’un semtlerinden olan Çeliktepe diyetisyen bulmak artık çok kolay.

Aşırı derece de stres altında iş yapma, gelecek korkusuyla oluşan sınav baskısı, aile içi huzursuzluk gibi birçok olumsuz faktörlerden etkilenmekte olan beslenme alışkanlığımız bu gibi olumsuz durumlarda ya aşırı derece yeme ya da iştahsızlık gibi yanlış beslenmeye sebebiyet verir. Yanlış beslenmenin sonunda da çağımızın hastalığı olan obezite gibi beslenme alışkanlığının yanlışlığından süre gelen hastalıklar ile savaşmamız gerekir. Bu durumda ise devreye diyetisyenler girer. Bu sorun çağımızın büyük bir yerini kapladığı için artık diyetisyenlik çağımızın en popüler mesleği olmuş ve her il, ilçe, semt gibi birçok yerde bulabilirsiniz. Eskiden pek çok ilçe de olmayan diyetisyenlik büroları artık Çeliktepe diyetisyen gibi birçok semtte bulabilir ver tedavi görebilirsiniz. Beslenme konusunda yaşadığınız sıkıntılar için bir diyetisyene başvurmanız sağlığınız açısından her ne kadar önemsiz gibi algılansa da oldukça önemlidir çünkü beslenme alışkanlığınız yanlışlığı, eksikliğinin oluşturduğu hastalık nedeniyle vücudunuzun diğer organları zarar görebilir ve başka sıkıntılar oluşturabilir.

Gelişim süresindeki çocuklar da, yetişkinler d e beslenme ile ilgili bir sorun oluşmaması için ya da sorun oluştuğun dan dan dolayı artık Çeliktepe diyetisyen gibi her il, ilçe, semtte bulunan size bu konu da danışmanlık yapıp sağlığınıza tekrar kavuşturacak olan diyetisyenlerden yardım almanız oldukça iyi bir seçim olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5)