şişlideki diyetisyenler

Uzman Diyetisyen Işın Sayın

(0552) 214 06 69

Bölgesel Zayıflama | Diyetisyen

DİYETTE BÖLGESEL ZAYIFLAMA EFSANESİ

Kadın ve erkeklerde genel olarak görülen 2 farklı vücut tipi vardır; elma tipi ve armut tipi. Elma tipi vücut yağlanmasında daha çok göbek ve bel çevresi, armut tipi vücutta ise yağlanma kalça ve basen bölgesinde yağ birikmesi olur. İnsan vücudunun nasıl şekilleneceği genetik kodlarında kayıtlıdır. Bölgesel zayıflama; Kilo vermek için vücuttaki yağ hücrelerinin hacim kaybetmesi ve küçülmesi gereklidir. Ergenlik çağından sonra vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı sabit kalır. Genel olarak kadınlar daha çok kalça bölgesindeki yağlardan ve erkekler de göbek bölgesindeki yağlardan şikâyet eder. Hormonlardan dolayı erkeklerin ve kadınların farklı bölgelerinde yağlanma gerçekleşir.

Daha önce diyet yaparak kilo verdiyseniz, bu bölgelerdeki yağları eritmenin çok daha zor olduğunu fark etmişsinizdir. Keşke bu bölgelerden zayıflasam diye de içinizden geçmiştir. Ancak lafı daha fazla uzatmadan hemen söylersek, diyetle ve özel egzersiz programları ile bölgesel zayıflama diye bir şeyin olması mümkün değildir. Eğer diyet ve egzersiz yapıyorsanız, vücuttaki her yağ bölgesi eşit oranda gider. Genellikle bahar ayları, bölgesel zayıflama efsanesinin büyük patlamalar yaptığı bir zaman dilimi oluyor. Televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde ve daha çok popüler olan internet sitelerinde bölgesel zayıflamayı sağladığı iddia edilen birçok ilaç, krem, çay gibi ürünlerin reklamı yapılıyor. Kilo vermeyi hayal eden kişileri maalesef bu reklamlarla akıllarını çeliyorlar. Daha önce duymuşsunuzdur, internette kontrolsüzce satılan bu zayıflama hapları ve çayları maalesef bir kişinin daha hayatına mâl oldu. İnsanlar kilo kaybedeceğim diye sağlıklarından olmamalı. Hatta bazı umut tacirliği yapan kişiler; Brezilya poposu, İspanyol bacağı, İskandinav kası gibi terimlerle insanları boş yere umutlandırıyor.

Kilo vermeye başladıysanız sadece göbek bölgesinden ya da sadece kalça bölgesinden kilo kaybı olamaz. Bölgesel zayıflamada; Elma tipi vücudu armut tipine, tam tersi olan armut tipi vücudu ise elma tipine dönüştüremezsiniz. Diyabet, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riski elma tipi vücutta daha fazladır. Armut tipi vücut biraz daha avantajlıdır, kalça ve basende görülen yağlanma estetik açıdan olumsuz ama sağlık açısından ise daha olumludur diyebiliriz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 4,50 / 5)